30 Bře

18. zasedání zastupitelstva 23.3.2016 – zápis

Přítomni (abecedně): L. Drlík, Č. Hajný, P. Kochwasser, V. Martinková, P. Michl, V. Rachůnek, M. Tomešek.
Omluveni (abecedně): P. Brinček, J. Kovář, Z. Mrlina, H. Zálešáková.

Jednání:

  • Bylo zkontrolováno plnění usnesení z minulého ZO.
  • Bylo schváleno RO č. 1 – Přijatá dotaze na obnovu lesních porostů
  • RO č. 2 – v podstatě drobné úpravy, kdy byly výdajové položky u některých nebytových prostor navýšeny položky oprav na úkor energií. Posílená vydání na plánované kulturní obecní akce. Schválený rozpočet nebyl v daných paragrafech překročen.
  • Delegování zástupce obce Č. Hajného (náhr. Z. Mrlina) na valnou hromadu VaK Vsetín.
  • Schválení žádosti o opravu dvou nástěnných maleb v budově MŠ – provede akademický malíř Jiří Látal. Oprava fresek Karla Hofmana by měla stát 181 tis. Kč, vyjde-li dotace z kraje, z obecních prostředků bychom přispěli 30 % z celkové částky.
  • Schválení odpisového plánu MŠ Jablůnka.

Diskuze:

L. Drlík: Příspěvky do Jablůneckého zpravodaje – uzávěrka do 31. 3. 2016. Zatím prý nejsou na obci žádné, ale zaslání přislíbilo na jednání sportovně-kulturní komise 14. 3. 2016 několik organizací a spolků.

7. 4. otevření dopravního hřiště – impuls od manželů Uhříkových (z Jablůnka ŽIJE!), kteří pozvali lidi z Besipu se zajímavým programem + oficiální otevření pumptracku – celodenní program – ve spolupráci s OÚ Jablůnka.

16. 4. v 9 hod. sraz účastníků před OÚ Jablůnka na akci Ukliďme si Jablůnku. Jde o to, abychom si uklidili zejména před vlastním prahem, ale i černé skládky.

Informace ohledně vyhodnoceného dotazníku v rámci projektu Bezpečně do ZŠ Jablůnka – zastupitelům předány výstupy z dotazníků pro rodiče.

Tlumočení dotazu z volejbalového oddílu vzneseného na SKK: „Jak to bude s provozem kurtů?“ …rozvířila se delší diskuze…
L. Drlík: „Byl by to krok zpátky, kdyby se nepodařilo udržet to, jak to tam fungovalo.“
Č. Hajný: „Řešíme to přes právníka… Uděláme tam rozvoz antuky, budeme hledat správce, který by s o to staral. … Kurty zostaly tak, jak zostaly. Věci, které tam bývaly, nebudou v takovém rozsahu, ale ty důležité tam budou. Bude dotace na sokolovnu… uděláme ty nejdůležitější věci, aby tam nezatékalo. Čekáme, zda dostanem, nedostanem.“
M. Tomešek: „Jsem z toho celkem smutný, že je to ve stavu, v jakém to je. Byla hrozná touha do toho jít. Mrzí mě, že volejbalistky, které vznesly ten dotaz, nedošly na jednání ZO. – Škoda, že si to ty volejbalistky nevezmou na starost, když by z toho měly příjem; když tam byla pí Žemlíková s rodinou, tak to fungovalo. Hodně do toho investovaly času, úsilí, ochoty, práce… Takže je možná chyba někde úplně jinde, že? Nějak tu situaci podcenily, chtěly do toho jít a najednou zjistily, že to obnáší mnohem víc práce, než si myslely, aby to fungovalo kvalitně. Škoda mluvit o tom, když tady nejsou.
P. Kochwasser: Ještě k tomu, co říká kolega. Mám za to, že došlo k unáhlenému odvolání Žemlíků a teď, když to mělo fungovat přes léto, proč se to nenechalo jim; jestli Spartak není schopen udělat výběrové řízení na správce kurtů, tak to bylo unáhlené. Teď chcou rozvážet antuku, apod. tak to nemůže fungovat. Pak se budem divit, že se bude říkat, že není kde sportovat. To rozhodnutí o odvolání Žemlíků bylo unáhlené.
Č. Hajný: Nikdo je neodvolal.
D. Žemlíková: To není pravda. Dostali jsme okamžitou výpověď na kurty, ještě před tím než nám vypršela desetiletá smlouva. A od vás (k Č. Hajnému) jsme dostali dopis od právníka.
P. Kochwasser: Já pokud vím, že jsme se bavili, když tu byla Liba Martinková, že tam byla výpověď. A že se udělá výběrové řízení. – Kurty teď nefungujou… zaspal Spartak, že neudělal to výběrové řízení… zavinil si to Spartak sám.
Č. Hajný: Já si myslím, že to fungovat bude.
M. Tomešek: Slyším něco o tom, že to mělo být předáno; teď tu slyším něco o právníku. Obec na Žemlíky poslala právníky?
Č. Hajný: To se bude řešit spolu s pí. Žemlíkovou a L. Martinkovou.
M. Tomešek: To jste se mohli setkat tři lidi a vyřešit to. Mně připadá zbytečné to řešit přes právníky, když stačilo napsat z obce dopis do vlastních rukou. …nevím, kolik ti právníci stojí, a to jsou zbytečné náklady, které v tom vznikají, a nevím, co z toho bude… tedy vím: zlá krev. …já jsem řekl kdysi důležitou věc: ať  řekne L. Martinková, jakou má představu o tom sportu… Ať se tito lidi věnují tomu sportu a tu budovu ať nechají na obci. – A k tomu sportu patřilo i to, že tam fungovalo nějaké občerstvení… a naráz je to takové, že z toho bude akorát zlá krev. – A najednou ti, kteří se toho zmocnili, budou naříkat, že to nezvládají. – Nehažme špínu na Žemlíkovy.

M. Tomešek: Ještě jeden evergreen. Kdyby se podařilo nějak to dát do pořádku tu hysterezi světel. Podrobný popis fce hystereze (světla při stmívání a rozednívání několikrát probliknou). Odchází, výbojky, startéry, apod. Zkuste v tom zaúřadovat (na Č. Hajného). Jinak jsou to vyhozené obecní peníze. Děkuji.

L. Drlík: Kříž na vyvýšenině U křížku. (Podrobný popis okolností kříže vč. archivu. – Čl. bude i v Jablůneckém zpravodaji.) Původně byl u Bystřičky, pak po silné bouřce přesunut na místo U křížku… Šlo by využít státní dotaci k restaurování kříže. Je to jediná kulturní památka obce. (Podrobný popis kulturní památky.) Nicméně kříž je v žalostném stavu. Možná, že někteří zastupitelé by měli problém zvednout ruku pro opravu této kulturní památky …ale kdyby to vyšlo, tak by bylo 80% z dotace; 20% obec. – Budu to mít jako příspěvek do zpravodaje.
M. Tomešek: Dalo by se to možná přemístit jinam. Přesunem by se zabránilo příp. vandalství; jde i o pozemek pod ním…
/Širší debata./

P. Kochwasser: Dávám podnět na ZO je to otázka lesu nad nama – říkal jsem to i Liborovi Haschkovi – aby ogaři nakopali těch hrabů, těch keřů, aby se tam udělal pás nad plotama, i nad Machaly, aby se tam udělal pás, aby to chytalo všechno to listí, co jde od hřbitova. Už se o tom bavíme asi tři roky, ale ještě k tomu nedošlo. Nad tím plotem by se udělal živý plot.

P. Kochwasser: Už by mělo být schváleno rozšíření u železničního přejezdu u Machalů. Říkal to p. Josef Smýkal, donedávna člen dozorčí rady Českých drah.
Č. Hajný: Nemůžeme rekonstrukci zahrnout do plánu investic – čte dopis /cca 3 týdny starý/.
P. Kochwasser: Mně to říkal, před 14 dny. Musíme to ověřit.
L. Drlík: Upozorňuju na nebezpečný úsek cesty od Machalů k Uhelným skladům zejména pro občany, kteří chodí na autobusovou zastávku rozcestí Ratiboř.
– Informace o každoroční prověrce stavu budovy základní školy v rámci prověrky BOZP, pozvání zastupitelů – stavební komise a vedení OÚ. – Dále chci upozornit na možnost revitalizace centra obce – info z okolních obcí. V rámci revitalizace chtějí v Ratiboři zbudovat u hasičské zbrojnice a „Ponorky“ areál – centrum společenského a kulturního života v obci včetně přístavby víceúčelového sálu, který v obci chybí. Bližší informace včetně najdete na https://www.facebook.com/media/set/?set=a.919882628125331.1073741897.208468705933397&type=3. Dávám to jako námět na dotační titul… v Liptálu tak řešili problém parkovacích míst a vzhled centra obce včetně zbudování venkovního dětského koutku; je otázka, jestli je stále tento dotační titul aktuální a jak by se tohoto dotačního titulu dalo rozumně využít u nás.
P.Kochwasser: jde o počet obyvatel; my máme nad dva tisíce. My bychom zřejmě nemohli žádat.
M. Tomešek: Pozvání na bohoslužebná setkání na velikonoční svátky.
Č. Hajný: Přání hezkých Velikonoc a ukončení zastupitelstva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spamu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.