6 Srp

Je načase napravovat dluhy z minulosti

Podmínky k provozování sportu a tělesné výchovy (nejen) v ZŠ Jablůnka

Přes nespornou snahu zřizovatele školy (Obec Jablůnka) modernizovat a udržovat v dobrém stavu školní budovu, se již několik desetiletí nedaří vyřešit zásadní provozní nedostatek naší školy. Máme konečně všechny školáky pod jednou střechou, zrekonstruovanou školní kuchyni, nová sociální zařízení ve staré budově a plastová okna. Nemáme ale ani pořádné hřiště, ani dostatečně prostornou tělocvičnu umožňující provozování míčových her. Je smutné, že jsme jedna z mála škol ve Zlínském kraji, která nemá odpovídající školní tělocvičnu.

Skola_04nevyhovující prostory tělocvičny na Horní škole

Skola_03nevyhovující prostory tělocvičny na Horní škole

Žáci 1. stupně (1. – 5. třídy) cvičí dvakrát týdně jednu vyučovací hodinu, ale v prostorách přístavby Horní školy v provizorní tělocvičně o neodpovídajících rozměrech 7 x 20 m a výšce 3 m. Protože strop je pokrytý volně loženými kazetami, nelze zde provozovat míčové hry, hrozilo by nebezpečí úrazu. A tak jsou malí školáci prvních pět let na základce odkázáni přibližně 8 z 10 měsíců školního roku na tuto provizorní tělocvičnu – ochuzeni o možnost si zahrát na honěnou bez obavy ze srážky ve stísněných prostorách, bez šance si pořádně kopnout do kopačáku či zaházet volejbalovým míčem…

Z hlediska výuky TV to není ideální

Pro výuku tělesné výchovy žáků 2. stupně (6. – 9. ročník) využíváme prostory Sokolovny v majetku TJ Spartak Jablůnka. Pro úplnost dodávám, že platíme Spartaku pronájem stejně jako všichni ostatní uživatelé. Sokolovna je vzdálena od školy asi 10 minut chůze, kdy se pohybujeme kolem silně frekventované silnice procházející středem obce. Z důvodu časové ztráty (tam a zpět celkem 20 – 25 minut) vyučujeme ve dvou vyučovacích hodinách týdně vcelku, což není z hlediska provozování TV a sportu ideální. Protože mají starší žáci a žákyně tělocvik ve stejnou dobu, střídají se v Sokolovně co 14 dnů chlapci a dívky, druhá skupina cvičí ve školní provizorní tělocvičně, v případě hezkého počasí na louce u školy. To je také jeden z důvodů, proč při sportovních soutěžích jen stěží konkurujeme družstvům okolních vesnických škol s vlastní tělocvičnou, např. žákům z  Hošťálkové, či z Růžďky. Je zřejmé, že se tento způsob provozování TV odráží na tělesné zdatnosti a výkonnosti našich žáků.

Při přípravě na nedávné 60. výročí školy jsem si prohlížel v archivu koly plány stavby a přístavby školy z různých časových období. Ve všech těchto stavebních plánech byla vždy zakreslena školní tělocvična. Jednou byla narýsována v sadu, podruhé na louce za školou, potřetí na severní straně školy. I pan architekt v padesátých letech minulého století věděl, že škola bez tělocvičny je „ tajak velblúd bez hrbú“.

Skola_02Skola_01

Zbudování školního hřiště a přístavba nové tělocvičny by znamenaly zásadní zkvalitnění provozuschopnosti jablůnecké školy jako celku. Chceme-li, aby se dnešní děti pod vedením kvalifikovaných učitelů naučily aktivně trávit svůj volný čas a sportovat, musíme jim k tomu vytvořit potřebné podmínky. Zatím jsme jim to – bohužel už dlouhou dobu – dlužni.

Podmínky ke sportování dětí a mládeže nejen ve škole, ale v celé naší obci neodpovídají standardu vesnic na Vsetínsku.

Nové zastupitelstvo, které vzejde z voleb v říjnu 2014, by se podle mého názoru mělo zabývat v neposlední řadě také otázkou postupného budování, nebo modernizací stávajících sportovišť a sportovních zařízení v obci.

Clipboard01_LDMgr. Luděk Drlík

ročník nar. 1956, ředitel ZŠ Jablůnka

V jablůnecké škole jsem začal učit v roce 1981, od roku 1998 jsem jejím ředitelem.

Proč jsem se rozhodl kandidovat do obecního zastupitelstva?

Protože si myslím, že v  by v zastupitelstvu měl být zástupce hájící zájmy základní školy. Rád bych se zasadil také o to, aby se v naší obci vytvářely lepší podmínky pro vyžití dětí a mládeže a pro spokojený život jablůnčanů. Pokud to nedokážeme, bude Jablůnka upadající a vylidňující se vesnicí …

A proč zrovna na kandidátce nezávislých? Protože nechci být při svém rozhodování ovlivňován nějakými stranickými zájmy.

11 thoughts on “Je načase napravovat dluhy z minulosti

 1. Vzkaz pro paní Klimkovou: Děkuji za upozornění na chybu v pravopisu. Máte samozřejmě pravdu, Jablůnčan má být skutečně psáno s velkým J, i když u některých … Jsem rád, že naše texty někdo čte tak pozorně jako Vy. Přesto doufám, že tato chyba neovlivní nějak výrazně moje vyjádření. S pozdravem Luděk Drlík, t.č. ředitel ZŠ Jablůnka

 2. Dobrý den,pane Drlíku,

  jsem ráda,že jsme našli shodou na českém pravopisu ;-)…stane se… Význam Vašeho vyjádření to nijak nemění,nicméně musím konstatovat,že tělocvična,nebo Sokolovna jsou,bohužel,problémy zcela marginální … Až se vyřeší ty zásadní,najdou se peníze i na tělocvičnu a další,nejen sportovní,aktivity v obci …

 3. Mrknete na nase dalsi clanky. Potreby obcanu dle dotaznikoveho setreni jsou zde vyjadreny. Kultura a sport patri mezi kriticke.
  Omlouvam se za cestinu. Pisu z mobilu.

  • Pane Brinčeku,

   za zcela kritické považuji dlouhodobé neřešení situace kolem obchvatu obce Jablůnka a pokračování silnice I./57 na Bystřičku a dál do Valašského Meziříčí. Pokud pominu otázku zplodin a skutečnost,že nám,kolem cesty,tento stav systematicky narušuje statiku domů,pak naprosto katastroficky vnímám skutečnost,že jen otázkou času,kdy nějaký „střelec“ srazí dítě,seniora,nebo řadového občana na přechodu pro chodce!? Ráno sice stojí Policie na Papírně,to je chvályhodné a v pořádku,ale co později?? Už jen vystupování z autobusu a snaha přejít,nejen na Papírně,se rovná kaskadérskému kousku a je zapotřebí velká dávka odvahy,protože občan se nemůže spolehnout,že auto/auta opravdu zastaví…že se nenajde netrpělivec,který strašně spěchá,nechce čekat a např.autobus objede ve snaze pokračovat dál!? Starosta,jako člen ODS,na to politickou sílu měl,měli svého ministra dopravy v nejedné vládě… neudálo se nic!! Letos v březnu měly,podle původního plánu,začít přípravné práce pro dostavbu …místo toho se stavba zastavila…

   Další věc = dluhy obce a,pro mě,nesmyslný počin,jako rekonstrukce staré školy na nový Obecní úřad!? A tak by se dalo pokračovat … jak psal p.Bartoň,příjdete na obec a dozvíte ,že „NEJDE“,nebo „TAK TO NENÍ“… taky s tím máme svou zkušenost,když jsme řešili rušení nočního klidu z,dnes už naštěstí bývalé,restaurace Diana … tak jsem nelenila,zvedla telefon,zjistila si potřebné informace a jednali jsme podle instrukcí … měla jsem za to,že starosta a místostarosta si umí sehnat naprosto stejně informace,nehledě na to,že jsem předpokládala,že umí telefonovat úplně stejně jako já … holt asi neumí …

   • Vzhledem k tomu, že jednání se senátorem Škromachem je poměrně velmi čerstvé a jednání je směřováno samozřejmě až na další volební období, proběhlo zatím informativní jednání s MF a vzhledem k tomu, že tato investice je v řádu desítek milionů, jednal jsem s poslancem P. Kořénkem a radním ZK P. Navrátilem. Hlavní jednání bude po volbách, dle jejich výsledku a postoje nového zastupitelstva k této otázce a k tomu, že ZŠ v Jablůnce nemá vzhledem ke své velikosti vlastní tělocvičnu ani venkovní hřiště.

 4. Dobrý večer, paní Klimková,
  považoval jsem za potřebné sdělit ostatním, co ZŠ Jablůnka tíží, co je jejím největším hendikepem. Souhlasím s Vaším názorem, že jsou i jiné věci, které by se měly řešit. Ale nepovažuji vytváření podmínek pro sportování dětí a mládeže v obci za zcela okrajový problém.
  Mohu se Vás zeptat, co Vy osobně považujete za zcela zásadní problém v Jablůnce? Našla jste v našem volebním programu něco z toho, o čem si myslíte, že je důležité přednostně řešit?
  Tyto stránky jsou kromě jiného také prostorem pro občany obce, aby vyjadřovali své názory. A za to jsme jim – Vám vděční.
  Zdraví Vás
  Luděk Drlík

  • Pane Drlíku,

   máte pocit,že by se na stávající sportoviště někdo až tak hrnul?? Korsuji s kočárkem kolem,ale nemám pocit,že by přetékala,spíš naopak !?

   Pokud jde o školu… postrádám skutečnost,že by tato ZŠ nabízela vzdělání v alternativním modu alespoň na prvním stupni!? Přitom alternativní způsoby výuky patří k těm nejlevnějším,protože výrobu „pomůcek“ lze pojmout jako domácí úkol a ostatní máme kolem sebe v nejčistší podobě,protože žijeme vlastně v přírodě, jsme na vesnici … Věřím,že by to škole přineslo i daleko více žáků a tím i peníze (bohužel stále se vše točí kolem nich) a právě pomohlo k realizaci,nejen už zmiňovaných, projektů …

   • Dobrý večer, paní Klimková,

    taková sportoviště, která máme t.č. v Jablůnce, nejsou asi dostatečně lákavá pro dnešní „internetovou“ generaci.

    Rodiče našich žáků mají každý školní rok možnost se v anonymních dotaznících vyjadřovat ke všemu, co se týká školy. Vedení školy se schází čtvrtletně s Radou rodičů, máme schránku důvěry, komunikujeme s rodiči přes e-mail a samozřejmě při osobních setkáních. Dosud jsme se se zájmem o alternativní vzdělávání nesetkali. V případě četnějšího zájmu jsme připraveni k diskuzi na toto téma.

    S pozdravem

    Luděk Drlík

 5. Dobrý večer,pane Kochwassere,

  jsem ráda,že reagujete na názory respondentů debaty,ale jen na vlastním FB profilu to nestačí. Píšete,že ohledně školní tělocvičny jste jednal s p.Zdeňkem Škromachem!? To je velmi chvályhodné,ale ráda bych věděla,co se Vám podařilo vyjednat??

 6. Chtěl jsem sa optať na to dotazníkové šetření potřeb dědinčanú. Nic jsem ve schránce nenašel, tak by mňa zajímálo, jakú formú to probíhalo? Za odpověď velice pěkně děkuju.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spamu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.