30 Led

K přidělování dotací na podporu činnosti spolků a organizací v Jablůnce

V diskuzi před hlasováním o přiznání dotace spolku Jablůnka ŽIJE! jsme se dozvěděli, že jsme politický spolek, a proto žádné peníze nedostaneme. Že je to, jako by obec měla dávat peníze na činnost komunistické či jiné straně… To, že jsme spolek jako ostatní, a příspěvek chceme použít na organizaci akcí pro širokou veřejnost, většina zastupitelů nechápe. Prý si máme žádat na každou akci, kterou budeme pořádat, zvlášt´. Navrhli jsme tedy, aby si na každou akci žádaly o příspěvek všechny ostatní spolky, ale to neprošlo. Zaznělo také (ne od nás), že když příští volby vyhrajeme my (JŽ!), tak zase my nepodpoříme stejně tak „jejich“ spolky… Takže oko za oko, zub za zub a nikdy jinak?

Žádali jsme o dotaci na organizování akcí pro veřejnost ve výši 13.500,-Kč. Bylo hlasováno také o návrhu podpořit náš spolek částkou 6.000,-Kč. Tento návrh podpořili dva zastupitelé, dva z nás za JŽ! se zdrželi hlasování, jeden byl proti. Tím jsme dali jasně najevo, že nám nejde přednostně o peníze. Příspěvek na činnost našeho spolku byl nakonec odmítnut, stejně jako vloni. Naši zastupitelé z JŽ! včetně Petra Kochwassera hlasovali pro přiznání požadovaných dotací jablůneckým spolkům a organizacím v požadované výši. My jsme však jako jediný z místních žadatelů od obce – od zastupitelstva finanční podporu nedostali. Zásada „všem stejně“ platila na tomto zastupitelstvu jen tehdy, když jednalo o prodejní ceně za metr čtvereční půdy…

V mnoha obcích ČR i s menším počtem občanů než má Jablůnka existují písemná pravidla, podle kterých jsou dotace zastupiteli přiznávány. U nás v Jablůnce takováto pravidla, podle kterých by se finanční podpora spolkům objektivně a spravedlivě přiznávala, nemáme. Vítězí tu svévole, subjektivní rozhodování zastupitelů o příspěvku ze společných prostředků obce, a to podle toho, kdo koho podporuje a jak je „hodný“. To, že nám nebyla zastupitelstvem přiznána finanční dotace na činnost spolku, považujeme za porušení principu rovného přístupu a vůči tomuto rozhodnutí zastupitelstva se důrazně ohrazujeme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spamu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.