1 Srp

Oprava hřiště v Cigánově

Koncem roku 2012 byla matkami dětí z Klubu Jaloňka znovu oživena myšlenka na dětské hřiště pro veřejnost. Domluvily se, že by vzaly iniciativu do svých rukou a rády by pro tuto skutečnost něco konkrétního udělaly. Zcela logicky z toho vyplynuly dvě věci:

 1. pomocí rozličných grantů: podat projekt na multifunkční hřiště v souladu s platnou legislativou. A současně za,
 2. obnovit stávající hřiště v katastru obce.

Bylo hned zřejmé, že projekt multifunkčního hřiště se může vyřizovat několik měsíců, ba i let, a tak jsme se, nyní již všichni, nejen matky, ale i otcové rozhodli, obnovit svépomocí stávající hřiště v části „Cigánov“, v lokalitě „Na Rybníčku“.

Stare_01původní stav

Historie

V 80. letech 20. stol., obyvatelé obce v „Akci Z“ začali budovat dětské hřiště. „Rybníček“ zčásti zasypali, voda byla svedena pod místní komunikaci a do přilehlého Dráhového potoka. V rámci „Akce Z“ bylo vykáceno několik stromů – Dřezovců trojtrnných – postavily se lavičky, kolotoče, skluzavky, houpačky pro děti, byl vyset a udržován trávník. Scházeli se zde rodiče se svými dětmi, odrostlejší děti zde hrávaly fotbal a jiné hry. Opékalo se zde a pan Petr Martinek tu promítal kino.

Ve stručnosti vyjádřeno: hřiště bývalo udržováno v pěkném stavu, včetně natírání oplocení, laviček, hřištních prvků, a pak už se na to… zapomnělo.

Plot_01výstavba plotu

Podařilo se…

 • Opravit železný kolotoč – byla zhotovena nová sedátka, byla natřena železná konstrukce
 • Od základů bylo vybudováno nové pískoviště
 • Opraveny tři houpačky – vyrovnány konstrukce, dány nové sedáky a obnoven celkový nátěr
 • Částečně upraven terén
 • Nově oplocen celý areál
 • Mimo to pak byly vybudovány také nové nosné tyče pro volejbal

Srovnani_01 Srovnani_02 Srovnani_03srovnávací fotky po / před

Děkujeme všem iniciátorům, zejména paní Iloně Uhříkové a Renatě Tomeškové, které si tuto aktivitu vzaly za svou ohledně organizace práce, dokumentace, apod. Rovněž děkujeme p. Radku Juřínkovi, který pomohl pracovním nasazením a mnohé z prací zafinancoval. Děkujeme zejména všem rodičům i rodinným příslušníkům, kteří se na společném díle podíleli.

Pro časté dotazy je dobré připomenout, že toto hřiště bylo opraveno a financováno svépomocnou iniciativní aktivitou rodičů a dětí. Posléze, když bylo vidět, že věci jsou ve značném pohybu, bylo dodatečně zejména díky iniciativě p. Petra Kochwassera, hmotně i finančně přispěno OÚ Jablůnka.
Situaci nám dodatečně vysvětlil pan starost Hajný. Aby se mohlo hřiště zafinancovat, muselo se počkat na schválení územního souhlasu (níže).

Hriste_01

Multifunkční prvky

Díky Lucii Vrchovské se v roce 2013 dále podařilo zafinancovat multifunkční prvek za 60000 Kč a díky sbírce, kterou pomocí bazárku organizovaly Petra Žáková, Kristýna Halmazňová a Katarina Porubová se podařilo zakoupit „Pohádkový domeček„. Obec na něj přispěla 2250 Kč z celkové ceny 10.030 Kč.

Otevreni_01 Otevreni_02 Otevreni_03otevření hřiště

Co je před námi…

V současnosti proběhlo čištění a srovnání plochy přímo v lesíku, kde plánujeme výstavbu pump tracku. O co se jedná se můžete podívat ve videu Pump track. Zde se bude hodit každá ruka, která se nebojí vzít do ruky lopatu a krumpáč.

BikePark_01srovnávací práce

Chystáme výstavbu nízkých lanových překážek. Opět se můžete podívat na video. Tato akce se však potýká  z řadou úředních peripetií, proto není realizace plynulá jak bychom si přáli. Nicméně už na hřišti leží první kmeny, které budou poskytovat skvělý základ budoucího hřiště hlavně pro starší děti. Děkujeme obci za kulatinu.

Lanové překážky budou stát cca. 50000 Kč. Financovány budou opět zejména z vlastních zdrojů a z finanční podpory cca. 16000 Kč, které přislíbil pan starosta.

Pokud nás chcete jakkoliv podpořit kontaktujte přes tyto stránky nebo Facebook Petra Brinčeka (organizace práce) nebo Ilonu Uhříkovou (finance).

Jaká je daleká budoucnost?

Na nynějším hřišti vyroste fotbalové hřiště s parkovištěm a přilehlým dětským hřištěm. Projekt již existuje (níže) a je schválený. Veškeré zakoupené atrakce bude možno demontovat a přesunout. Práce to tedy zatím není zbytečná. Bohužel pumptrack bude zničen, proto do něj nemá z pochopitelných důvodů smysl investovat.

Hriste_02

Každá ruka dobrá! Jablůnka ŽIJE!

Autoři: Petr Brinček a Martin Tomešek

4 thoughts on “Oprava hřiště v Cigánově

 1. Vážený pane starosto,
  chtěla bych reagovat na (pravděpodobně) Váš článek na stránkách http://www.jablunka.cz – Dětské mini hřiště v Cigánově. Raději bych na něj reagovala přímo na stránkách obce, ale toto prozatím není možné – třeba se v budoucnu dočkáme diskuzního fóra i na stránkách obce.
  Za prvé – je velmi chválihodné, že náš web čtete, protože i toto je důkazem, že Jablůnka žije!
  Za druhé – výše uvedený článek jsem četla několikrát a vůbec z něj nemám dojem jak píšete Vy, že „obecní úřad nejevil zájem o vybudování tohoto mini- hřiště“ Naopak jsem se zde dočetla že, bylo hmotně i finančně přispěno OÚ Jablůnka. Navíc při každé brigádě, ať už jsme vyráběli lavičky z obecního dřeva, nebo třeba posledně odkorňovali stromy na vybudování lanové dráhy, jsme měli všichni informaci, že se jedná o obecní dřevo poskytnuto darem! Sama paní Uhříková se na adresu obce vždy vyjadřovala s úctou a vděčností za vstřícnost a ochotu pomoci ze strany obce. Možná pro úplnost bude dobré zveřejnit čeho konkrétně se týkala finanční spoluúčast dle faktur za 50 965 ,- Kč jak píšete ve svém článku, ať v tom mají všichni jasno.
  Věřím, že cílem tohoto projektu není nikoho naštvat nebo urazit, naopak cílem je lidi stmelovat – a to lidi všech věkových kategorií, od dětí až po seniory a napříč politickým spektrem. Ještě jednou bych chtěla zdůraznit, že podpory ze strany OÚ a zastupitelstva si vážíme a pokud tuto podporu myslíte vážně, budeme vděční, když nás podpoříte i svou přítomností na některé z dalších brigád a půjdete tak dobrým příkladem ostatním občanům.
  Omlouvám se pokud jste článek nepsal Vy, pod článkem je totiž podepsáno celé zastupitelstvo obce, ale jelikož je psán v jednotném čísle a odkazujete se na Jablůnecký zpravodaj, kde jste podepsán Vy, tak doufám že dedukuji správně.

 2. Dobrý den!
  Je dobře, když spolu lidé komunikují. – Problém nastává ve chvíli, kdy komunikátoři jsou každý na jiné frekvenci či vlnové délce. – Na ofic. stránkách obce není možno se k věcem vyjádřit. Proto na jiné frekvenci odpovídám (doufám, že vlnovou délku nakonec sladíme:).
  Článek Oprava hřiště v Cigánově (www.jablunkazije.cz) vskutku nepopisuje to, co se jako odpověď na něj ozývá z oficiálních stránek naší obce (www.jablunka.cz); zejm. jde o následující: Skutečně není pravdivá informace, že bychom někde někdy zveřejnili, že OÚ Jablůnka (či chcete-li jeho představitelé) ,,nejevil zájem o vybudování tohoto mini- hřiště“. Jevili, avšak následovně:
  V prosincovém Jablůneckém zpravodaji (2013) na straně 17 se mým jménem uvádí v posledním odstavci následující: ,,Závěrem je, pro časté dotazy, dobré připomenout, že toto hřiště bylo opraveno svépomocnou iniciativní aktivitou rodičů a dětí. – Posléze, bylo hmotně i finančně přispěno OÚ Jablůnka, za čež rovněž děkujeme.“ –> ANO, podpora byla, ale až dodatečná.
  Mým jménem si dovolím – po mnohách zkušenostech s lidmi – tvrdit, že poněkud kalkulační; když už bylo vidět, co vše se podařilo, tak by bylo přece jen hloupé se do toho také nezapojit a nepodpořit to…
  Žádost o schválení územního souhlasu, na nějž se odvolává p. Hajný, byla tedy podána až po značně dlouhém čase…

  Martin Tomešek

  P. S.: Opravte, prosím, na ofic. stránkách (www.jablunka.cz) zejm. strašně viditelný překlep ,,Cigárov“ na ,,Cigánov“. Ď. MT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spamu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.