12 Dub

Otevření školničky

Ve čtvrtek 7.4. 2016 se v Jablůnce uskutečnilo dlouho plánované otevření dětského dopravního hřiště a modulárního pumptracku. Za účasti BESIPu se děti ze základní školy a z mateřské školy zapojily do celodenního programu, který na hřišti připravili organizátoři tohoto zábavného dopoledne. Malé děti si vyzkoušely jízdu zručnosti, jízdu mezi značkami na vlastních kolech a čtyřkolkách, které zapůjčilo dopravní hřiště ve Valašském Meziříčí. Starší děti si mohly vyzkoušet za pomocí speciálních brýlí, jak vypadá řízení pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek. Na dráze, kterou BESIP připravil rychle zjistily, že řídit pod vlivem se nevyplácí. Nemalé popularitě se těšila modulární dráha pumptrack, která již vyžaduje určitou míru zručnosti. Principem jízdy je „pumpování“, tedy práce s vlastním tělem, které nám umožní pohyb dopředu. Na kole se tak nešlape, ale pouze se přenáší váha. Žák místní školy David Menšík nám ukázal, jak lze dráhu využít jak na BMX kole, tak na longboardu, nebo na freestyle koloběžce. Klára Koláčková, testovací jezdkyně dodavatelské firmy Way to Nature, zase předvedla vzorovou jízdu, vysvětlila skupinkám zájemců princip pumpování, poučila je o bezpečnosti a zájemcům zapůjčila kolo vč. přilby k vyzkoušení. Svou exhibici nám předvedl i junorský mistr světa v cyklokrosu Tomáš Paprstka. Dráhu se podařilo zakoupit díky spolupráci Obce Jablůnka a za pomocí dotací z Ministerstva pro místní rozvoj.

Zajímavosti jistě neunikne, že hřiště vznikalo za přispění obyvatel Jablůnky a jejich známých, kteří mimo to, že přispěli prací, mohli a můžou přispět i finančně prostřednictvím transparentního účtu spolku Jablůnka Žije, který celou akci koordinuje. V současnosti lze touto cestou zakoupit značky na dopravní hřiště v ceně 450 Kč.

Doplňkovým programem byl skákací hrad, zapůjčený z MAS Střední Vsetínsko a příjezd složek záchranného systému z Jablůnky a Valašského Meziříčí. Účastníci zábavného odpoledne se tak dozvěděli něco o resuscitaci, děti se mohly potěšit pěnou, kterou vyrobili a „nasněžili“ hasiči a všichni společně mohli ochutnat bohaté občerstvení, které zajistily tvořivé maminky a Obecní úřad Jablůnka.

Budoucnost areálu „Na školničce“ spočívá v dalším rozvoji směrem k multifunkčnosti a potírání věkového rozdílu dětí, ale i dospělých. V blízkosti by tak mohla vzniknout menší lezecká stěna, velká lanová pyramida, plánujeme rozšíření pumptracku, atd. Cílem je, aby hřiště sloužilo všem bez rozdílu věku a každý si zde našel svou motivaci pro trávení volného času.

Největším problémem jsou jako všude finance, ale i dostatek lidí, kteří jsou ochotni se bezplatně, dobrovolnicky zapojit do plánování a pomocných prací. Se čtvrteční pomocí nám mimo jiné pomáhali i klienti vsetínské organizace ELIM, která pracuje s lidmi, kteří se ocitli v sociální tísni.

Všem kdo se na přípravě a realizaci tohoto projektu podíleli děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

Za fotky děkujeme panu Galdovi – www.fotoatelierjablunka.cz

IMG_4065 IMG_4087 IMG_4118 IMG_4210 IMG_4050 IMG_4049 IMG_4298 IMG_4094

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spamu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.