15 Říj

Povolební situace

Chtěl bych informovat veřejnost o tom, že na základě výsledků voleb do zastupitelstva jsem se rozhodl kandidovat na starostu. Děkuji ze srdce všem, kteří podpořili svými hlasy mě a všechny další kandidáty našeho sdružení. Díky Vaší podpoře jsme získali nejvyšší počet hlasů a výsledek voleb vnímáme jako silnou podporu našich snah o změnu dění v naší obci. Nechci být nespravedlivě kritický ke všemu, co udělali pro Jablůnku starosta Čeněk Hajný a minulé zastupitelstvo. Není toho rozhodně málo a je na místě jim za to poděkovat. Občané Jablůnky se však většinově rozhodli podpořit svými hlasy změnu. Do nového zastupitelstva se dostali 4 bývalí zastupitelé z celkového počtu 11, to také o něčem svědčí.

Jablůnku trápí přetížená cesta vedoucí středem obce. Chybí nám kryté prostory k pořádání kulturních a sportovních akcí ve větším měřítku. Ale jako největší současný problém naší obce vidím nedostatečnou komunikaci s občany, ze které pak vyplývají nejrůznější dohady, podezření a rozladěnost.

Proto jsme se hned po volbách rozhodli oslovit všechny zvolené zastupitele a navrhli jsme jim ještě před ustavujícím jednáním nově zvoleného zastupitelstva společnou schůzku, na které by každý otevřeně řekl, koho bude ve volbě o post starosty podporovat a jaké jsou jeho priority, s nimiž vstupuje do zastupitelstva. Bohužel svou účast na jednání odmítla ODS, většina dalších účast přislíbila.

Přesto se schůzka uskuteční a věřím, že zastupitelé zvolení za ODS svoje rozhodnutí přehodnotí.

Dávají tak signál, že jim na domluvě ve společný prospěch nezáleží. Tato schůzka by mohla zamezit fámám o různých předvolebních koalicích, ale především tomu, aby už dopředu proti sobě zasedali někteří zastupitelé s pocitem, že se s nimi počítá pouze jako s destruktivní opozicí na druhé straně barikády. My ale chceme stávající barikády bourat. Souhlasím s názorem, že my na vesnicích bychom politickou příslušnost, spolkové a menšinové zájmy neměli upřednostňovat před zájmem obce. Myslím si, že jsme hlasy od voličů dostali především jako osobnosti schopné spolu něco pro vesnici udělat.

Co můžeme nabídnout? Dobrou vůli řešit problémy, které nás tíží. Nechceme tvrdit, že se vše najednou změní a budou tu jen samí spokojení občané. Je před námi kus perné práce, ale pojďme společně do toho! Jablůnka to potřebuje.

Luděk Drlík

54 thoughts on “Povolební situace

 1. Rád bych touto formou dementoval zprávu, že Mgr. Tomešek bude ředitelem místo Luďka Drlíka a že to tak bylo od začátku naplánované 🙂 … Málem jsem vyprskl kyselku, kterou jsem pil, když jsem se to dozvěděl 🙂

 2. Bylo by dost tristní od nově zvolených zastupitelů nepřijít na první společnou schůzku a připravit se tak o možnost si v klidu s ostatními vydefinovat, jaké zájmy chce kdo za své voliče hájit. Myslím, že především by to bylo nekorektní vůči voličům ODS, kteří zastupitelům dali svůj hlas jistě v očekávání, že se Jablůnka posune směrem kupředu. Konečně je tady snaha stmelit vedení obce a táhnout za jeden provaz a vyhnout se malicherným zákulisním hrám mezi politickými stranami, ale holt ODS si asi ve svých zajetých praktikách libuje……….což ovšem poškozuje především nás občany. Proboha vždyť komunální politika by neměla být o politických stranách, ale o lidech! A předpokládala bych, že kdokoliv kdo se rozhodne kandidovat za kteroukoliv stranu či uskupení musí předpokládat, že jeho práce bude především o dobré komunikaci, vyjednávání, kompromisu a snaze hledat společná řešení problémů. Ale stavět se hned do opozice, jen z principu, aniž si vyslechnu co má kdo za úmysl, je dle mého špatné. Proto bych chtěla apelovat na voliče ODS, aby přiměli své zastupitele k dialogu s ostatními, protože jedině tak lze čehokoliv dosáhnout. Jinak opět promarníme 4 roky a občan – volič propadne ještě větší deziluzi.

 3. Přečetl jsem si tyto příspěvky, pravdivé příspěvky a není co dodat. Hlavně není co dodat k jednání ODS které nejde a nechce jít směrem k lidem, ale naopak.

 4. Tož temu strýcovi Drlíkovému, novému to našemu starostovi.
  Musím velice oceniť, že je to projev skoro státnický. A gdyž sem si k temu přečetl eště tu cérku Palátovú, mosím řécť, že není co vytknúť. Aj brada mně spadla. A gdyž sem sa dozvjéděl, že ta zatracená ODS, jak říká farář „Ó DĚS“, nechce zasednúť k temu jednacímu stolu, tož to mně nedalo a mosel jsem aj teho starostu dneskaj navštíviť. Protože, než poslúchať všelijaké plky co sa po rozeštvanej dědině trúsá, je lepší jíť přímo za starostú. Myslím teho bývalého, co si včil balí ty kufry a kope eště z teho posmrtného tanca jak píšú nekeří na tých sociálných síťách.
  Starostu sem zastihl v pracovnej náladě, pravda trochu vytočeného z tých řečí, co sa šířá tyma sociálmýma síťama, ale jináč celkem vyrovnaného z povolebnú situácijú. Starosta mně slúbil, že na tú audienciju najisto příde, aj s tú nepatrnú družinú zastupitelú, co sa včil dostali do zastupitelstva. Aj strýc Matúškú je s tým vonkoncem srovnaný, ale přeca enem si tady dovolím, svojemu velikému bývalému kamarádovi a včil takej velikému nastávajúcímu starostovi pro změny v tejto obci, neco napsať.
  Píšeš tady moc múdro, ale posuzuješ situáciju necelkem správno. Chceš usednúť k pracovnému stolu, ale nechceš tam bývalé zastupitele, kerým voliči vystavili červenú kartu, protože jich zvolili enem čtyři z jedenácti, z teho zdiskreditovaného minulého zastupitelstva. Starý je tam Petr Kochwasser, Čeněk Hajný, Pavel Michl a Zdenek Mrlina. Gdo sa teda nedostal z tých zkorumpovaných:
  1) Pavel Koňařík- kerý nekandidoval, protože ho odstavil Petr Kochwasser ve vlastní straně.
  2) Josef Výskala- kerý nekandidoval, protože ho podrazil Petr Kochwasser ve vlastní straně.
  3) Stanislav Martinek – nekandidoval za hasiče, pustil místo Rachůnkovi
  4) Radek Juřínek – nekandidoval
  5) Pavel Fojtík – nekandidoval, snáď pracovní zaneprázdnění
  6) Jana Palová – nedostala sa, 257 hlasú
  7) Liba Martinková – nedostala sa 232 hlasú
  Co bys chtěl tym dvěma cérkám vytknúť, jako nový starosta? Že jich pdpořilo enem vjacej jak 200 lidí. Kolik takových lidí je v dědině? Možná budeš překvapený až tam zasedneš, kolik udělali práce aj s tyma druhýma stranama, protože sa meněj dožúvali a vjacej dělali. Možná by bylo dobré dať si do začátku heslo: „Dohnať a až potem předehnať“
  Včil mně to nedá a mosím sa zeptať. Ten Petr Kochwasser,co vám včil tak pěkno dýchá do zad ti nevadí? S tým seděť možeš aj u jedného stola. Že vyhrožuje hasičom s nejakýma dotácijama a další finančnú podporu z kraja, když by dali hlas temu starostovi, to ti takej nevadí. Že ho starosta podpořil před čyřma rokama, gdy sa hlasovalo o neuvolněném starostovi a Hajný sa ho zastal, aby byl nadélej uvolněný, to ti tehdy tuším vadilo. A gdyž ho v květni tehoto roka chtěli zastupitelé, aj z jeho strany, odvolať pro dlúhodobé neplnění povinností, to ti včil takej nevadí. Ale to vyhrožování tým hasičom, si byl včera přítomný, jak sem slyšel. A že sas od tého v tem státnickém projevu nedistancoval? Tož teho bych sa takej rád optal, esli ví, že ho volili občani aj tejto dědiny do teho kraja? A esli mu včil v tej napjatej situaciji došlo, že je tam aj pro tých hasičú a ne oni pro něho?
  Tož mám velikú obavu, že sice zveš k pracovnému stolu, ale dopředu hlásíš, že s tyma druhýma co získali o nejaký hlas meněj ( o 26 hlasú u zastupitelú) sa baviť budeš enem včil než budeš tým starostú? A co takoví co nepřišli k volbám. Tých 763 ludí co nepřišli, ty gde zařadíš? Strýc sa možná hlúpo ptá. Farář rozdělil věřících, ale zastřešuje sa boží láskú a ty z vlastních řad,co sa mu dovolili oponovať v jeho dokonalosti, by chtěl kopať do řiti. Tož to sem eště namúdušu nezažil. Jak řekla trefno jedna paní, když ji vykládal, že předcházajúcí farař nebyl bez chyb: „Ano, pan farář Janeba měl chyby, ale velikost ducha asi takového.“ a zdvihla paprču vysoko nad hlavu. „A vy ste negde tam.“ a ukázala prstem k zemi.
  Místostarosta rozdělil sociální demokraty a ty co s ním nesúhlasili takej vykopál nebo odešli.A tak sa bohudík stalo, že aj polovina tej sociální demokracije, co sa dostala do zastupitelstva, podporuje starého starostu. Nestojí to aspoň za úvahu?
  Tož vyhráli ste o tých 20 občanú a to sa nedá zpochybniť. Tvoja výhra byla vjetší o 79 občanú a k temu je třeba gratulovať až pluť, jaksi rád vyprávjal. Přesto bych eště s tým vítězným gulášem počkal. Demokracija je to zastupitelská a na tých zastupiteloch to včíl aj ostává. Mosím konstatovať, že zatým sa všeci, kromě jedného chovajú slušno.

  • .
   Bratře Matoušku, buďte prosím ve svých komentářích korektní!

   Článek p. L. Drlíka je zcela jednoznačný v tom, o co nám jde. O dobrou komunikaci a blaho občanů. Různé šumy, rychlé a namnoze zkratkovité úvahy o nastelé situaci a následném možném vývoji, na kt. je odkaz i v jiných příspěvcích, nechme stranou. Po dnešním setkání s nově zvolenými zastupiteli budeme zase snad o něco chytřejší.

   A za sebe: vím, že ani já nejsem bez hříchu. A pocitem vlastní dokonalosti určitě netrpím. – Všichni jsme hříšníci, ale na řeči typu JPP (jedna paní povídala) si, prosím, založte vlastní blog. Děkuji.

   S bratrským pozdravem M. Tomešek

 5. Toz, strycku Matusku. Mne sa pozdava, ze v tom posmrtnem tanci sa svijas Ty. Co sa tyka teho odvolani, tak Ti mozu s kludnym srdcom povedet, ze od jednoho z tych letos nekandidujucich mam informaciju, ze sa jednalo minimalne dvakrat o odvolani starosty. To, ze to nedopadlo, je vjec druha. Co sa tyka nejakych tvojich nepodlozenych vymyslu, uvjedom si, ze aj Ludek ma mimo svojich odpurcu aj svoje priznivce, keri kopu za neho. Nemoze ovlivnit vsecko, co vcil deje. Ja kopu za neho a aj kopat dalej budu, stejne jak Ty za tu druhu stranu, aj kdyz sa snazis vypadat objektivne. Ale kdyz tak ctu ty tvoje komentare, dari sa Ti ta objektivita drzat tak do pulky tych tvojich komentaru. Mozna bys jich mohl zkratit tak na pulku, aby si clovek nemosel myslet, ze si schizofrenik. Toz to je takej enem nazor jedneho, co dostal enem 250 hlasu a nedostal sa. A kdyz uz sme u tych hlasu, toz jeden dostal pred 4 rokama 570 hlasu a vcil enem 400. Toz stupajuci tendencja obliby jak svina ( to sa tak pravi u nas na Valachoch, kdyby to chtel cenzor pro vulgarizmus nezverejnit ). Zkus nekdy napsat ty svoje vylevy aj na stranky obce Jablunka, teda esi ti to tam zverejnija, ale udajne by to vcil mjelo jit. Vcil Ti preju dobru noc a netanci tak divoko….. 😀 mej sa. Jura

  • Chtěla bych požádat Juru Bartoňe, než tady něco napíše ať si to ověří u všech zastupitelů a nezapomene napsat že šlo o MÍSTOSTAROSTU p.Kochwassera.

   • Peto, stejne tak, jako ma stryc Matusek informace, ze se jednalo o odvolani mistostarosty, tak mam ja informace, ze se jednalo i o odvolani starosty a to od jednoho zastupitele a mistostarosta to nebyl. Napsal jsem to jen v zajmu objektivity. Pokud by s timto nevyrukoval aktivni strycek, nechal bych si protiargument pro sebe. Jestlize jsou obe informace pravdive, tak se vubec nedivim vyjadreni L. Drlika, viz nize.

    • Musím souhlasit s Petrou Hajnou. NEJEDNALO SE O STAROSTU, ALE O MÍSTOSTAROSTU.
     Juro už přestań lidi krmit takovýma smyšlenýma kravinama !!!!!

     • Lidi,co blázníte!! Copak nechápete,že jde zase a znova o to rozeštvat Jablůnčany?? Že na to ing.Matouškovi ještě někdo naskakuje!? Vždyť on se jen dobře baví,jak se tady dohadujete!? A proč!? Kvůli něčemu co bylo?? Dívejte se dopředu…
      V případě,že by k nějakému odvolání mělo dojít(ať už kohokoliv),pokud by to mělo proběhnout regulérně,bylo by to v zápisu ze zastupitelstva,který je možné si,v rámci zákona o poskytování informací,vyžádat na obci. Pokud to bylo v rámci sezení u piva,nemá smysl se nad tím pozastavovat ani trápit. Nemá to žádnou relevanci a jen se tím zbytečně utrácí energie a jitří vášně…

 6. Ja si stejne myslim, ze tady na tech stránkách to zije víc, nez v samotné obci:-)) a všichni to tady prozivaji , jak kdyby šlo o křeslo v Bruselu:-)) nehrotte to tak, , radši se zvednete od počítačů a jdete ven, at člověk nema pocit, pokaždé co tam přijede, ze nastal konec světa! 😉

 7. Reakce na článek strýca Matúška
  Nechceme nikoho dohánět a předhánět, o závodění tu snad nejde. Chceme k vedení vesnice přistupovat jinak.
  Co je nečestného na tom, že jsem odmítl pozvání Čeňka Hajného ke vzájemnému vyjednávání s tím, že navrhujeme společné jednání všech bez předchozích zákulisních domluv?
  Co je špatného na tom, že si jen těžko dovedu představit spolupráci s lidmi, kteří tu ovlivňovali chod vesnice po několik volebních období, kteří jsou vázáni silnými politickými vazbami a o kterých si myslím, že by nebyli vůči mně loajální?
  Co je tak zlého na tom, že jsem šel na pozvání za hasiči, když jsem se dozvěděl, že tam Čeněk byl den předem?
  A ještě něco na závěr. Žádám všechny zainteresované, aby se nesnižovali k atakům nejrůznějšího kalibru a k nátlaku na zvolené zastupitele. V takové atmosféře se těžko zrodí něco pozitivního.
  A jak tady už někdo napsal: neberme tuto situaci zas až tak vážně a tragicky, chleba nebude o nic levnější a voda v Bečvě poteče „furt k Mezříču“, ať už s Petrem nebo s Pavlem na radnici.
  Luděk Drlík

  • Nejsem sice už občanem Jablůnky,nicmeně děni v mé rodné vísce mě stále zajímá a to,že bude p.Luděk Drlík starosta je myslim pro všechny občany jen a jen dobře,znam p.Drlika od školy a vím,že je to čestny a rovný člověk,člověk na pravém místě,který sebou nenecha manipulovat a stoji si za svým.Chtěla bych mu touto cestou poblahopřat k uspěchu a popřat ať zustane stejny a svuj.

 8. Safra tu je živo. Jak pytel blech, gdyž do nich búchne. Tož na to vyšetřéní možu zajíť, coby né? Mohl by mňa doprovodiť Peťa Kochwasser. Po tých telefónoch by to mohlo byť aj pro něho přínosem. A toť ten ogar Bartoňú by mohl jít naisto s nama. Ten vždycky sa dočte v tem komentáři neco úplně iného, tož tam bude ten stihomam už aktuálný. Třeba je to od teho prúhledného hospodáření v tem Spartaku. Co já vím? Strýc Drlíkú by nás mohl doprovodiť a zastaviť sa u Brandovej na ORL, protože tam mosí mněť lehký problém ze sluchem, gdyž v tej hasičárně sa mu to nedonéslo.
  Ale jeho komentář … šecka česť. Múdro mluví a žádné vášně nevyvolává. Enem škoda , že neodpověděl ani na jednu položenú otázku, ale enem na ty svoje co si položil. O žádném čestném ani nečestném pozvání od Hajného tam nebyla ani řeč. Možná to budeš moseť vzíť aj skrz oční. To už v tem našem věku není žádná ostuda. Nebo to bude tým vyspělým politickým projevem. Pěkno dřístať a řécť enem to, co sa mně lúbí. Protože občany by naisto zaujímalo s kým pújdete do tej koalicije. S kým né, to ste jasno vyjádřili, ale keří sú ti neobšústlí z tej haňby minulého vedeňá, to by mňa namúdušu moc zajímalo.
  Jináč sa velice omlúvám, esli sa nekomu zdálo, že ty komentáře byly nejaké urážlivé. Nebylo to tak myslené, ale sám na to nemožu tak dobře viděť.
  Dneskaj večer bude společné lamentění a tož sa třeba neco dozvíme aj dole v podzámčú. Gdyž pořáď ide o teho občana a ne o funkcije, jak negde na začátku píšete, tak možeme byť šeci klidní.
  A takej sa mně lúbí, že „žádáš“. Lídr mosí byť od rany a né sa kehosi doprošovať.
  Za sebe slibuju, že do prvního zastupitelstva budu držať papulu.

  • Strýčku Matůšku,
   když už jsme si tady vyměnili ty diagnostiky duševních poruch, je pravda, že Tebou nepřímo navrhovaný klid zbraní prospěje všem. Je pochopitelné, že ne všichni, kteří čtou tyto články a diskuze pod nimi mají stejné informace jako Ty, nebo já. Jelikož se oba bijeme za někoho jiného a to je třeba si přiznat, máme sklony si tyto informace trochu aktivněji zjišťovat, abychom měli potřebné argumenty k obhajobě toho, či onoho tématu. Naše vzájemné popichování kromě dopadu na naše zdraví má i negativní vliv na mínění ostatních čtenářů, bez ohledu na to, jakkoliv jsou pravdivé. Nemyslím si, že Ty nebo já píšeme něco, co bychom neměli aspoň nějak podložené, to neví, ale ti, co si čtou naše příspěvky.
   Připojím se teda k Tobě a končím s jakýmkoliv vyjadřováním k povolební situaci.
   Měj se.
   Jura

 9. Zdravím všechny a zejména strýca Matúša, který dle mého názoru má jediný na to, aby mohl být starosta obce, žel bohu ho nenapadlo založit nějaké hnutí, protože ho zřejmě nepotřebuje……cestu ke svému domu má asi dosti zaasfaltovanou, možná ani žádnou velkou budovu, která by potřebovala finanční injekce, nevlastní…………na tabák do fajky mu stačí důchod (promiň – to je sranda).
  Proč si myslím, že by mohl být starosta? Je chytrý, má vystupování, má nadhled a humor – což je na tomto postu velmi důležité. Pan ředitel školy, můj kamarád (myslím že pořád – nejen bývalý) – je super ředitel školy, ale je vidět, že mu na ní moc nezáleží – jinak by nechtěl opustit to, co léta budoval (jeho slova). Nicméně z těch, které si občané přejí mít ve vedení obce, je asi nejlepší kandidát ve smyslu slova mezi slepýma……. Z vyprávění starších: v dědině byli vždycky nejdůležitější: pan farář, pan řídící, pan doktor a pan starosta – každý měl svoje jasné místo, ale v naší dědině se trochu teď začínám ztrácet, chybí už jen pan doktor (ten je nejablůnčan)….. Taková fúze se jen tak nevidí.
  Přeju všem zvoleným, ať se jim daří budovat tvář obce a trochu se stydím za to, že se mnou občané byli nespokojeni za 8 let působení v zastupitelstvu – jak to tam kterási „múdrá hlava“ z pionýrského kroužku „Jablůnka žije“ – napsala….. – a to je pro mne asi největší impulz změnit bydliště……Měla jsem Tě Jablůnko ráda, nicméně jsem Tě svým působením asi vedla do kómatu, ze kterého Vás všechny naštěstí probudí nová míza. Budu to sledovat „zpoza Bečvy “ a jestli mi to občané dovolí, budu se nadále angažovat alespoň ve sportu, pokud nové vedení obce nezavede mýtné – samozřejmě vše naprosto trans-pa-rent-ně (nedivila bych se už ničemu dle jejich diskuzí) a bylo by pro mne již finančně neúnostné navštěvovat „žijící a tepající“ obec, která zde od příštího měsíce bude…………………bude???

  • Velmi mě potěšilo, že se přestěhujete do Vašeho rodného městečka, kde budete mít určitě lepší možnost uplatňovat svá moudra.

 10. Pevně doufám, že změna přijde a že na zastupitelstvu se nyní bude spolupracovat v zájmu obce a ne bojovat proti sobě jako jednotlivci (což bylo doposud). Když se podívám na složení zastupitelů, dává mi to naději na spolupráci, která umožní obci růst a lidem dá pocit jistoty a sounáležitosti. Kde je dobrá vůle jednat, je vůle se domluvit. Moc nám to všem přeju.

  • Paní Uhříková, nevím, kolika zasedání zastupitelů obce jste se zúčastnila a kde jste byla přítomna nějakým bojům členů zastupitelstva………..nicméně Vaše silná slova, která zde čtu a nevím, jestli se smát nebo divit, mi dávají pocit „jistoty“, že budete Vy Ti praví, kteří všechno změní. Hesla máte – tak už se těším na činy.

   • Zdravím všechny diskutující, nedalo mně ,abych se k starému zastupitelstvu také nevyjádřil a myslím si, že sem k tomu kompetentní. Obecních zastupitelstvech jsem se účastníl skoro pravidelně po dobu 6 ti let, jako územně odpovědný policista. Pamatuji si i předešlé zastupitelstvo 2006-2010. Za tuto dobu si nepamatuji, že by zastupitele spolu vzájemně bojovali. Ano byly někdy živější diskuze o projednávaných věcech, se kterými někdo souhlasil někdo ne, ale na to má snad každý právo. Ano někdy jsem měl výhrady k průběhu projednávání některých důležitých otázek na zastupitelstvu, a měl jsem pocit, že se mělo více diskutovat a poskytovat si navzájem více informací, ale v ostatních obcích to probíhá podobně. Za dobu těch 6 ti let mé účasti na zastupitelstvech až na výjimky, kdy bylo projednáváno důležité téma (břidličné plyny, problém ubytovny v kolonce, projednávání konkretní žádostí občanů atd.) jsem zde z občanů nikoho neviděl, tak nechápu odkud se berou informace o vzájemném boji zastupitelů, asi JPP. Už nechme minulé zastupitelstvo na pokoji a soustřeďme se teď na nové zastupitelstvo a nové úkoly.

 11. Dobrý večer,paní Martinková,

  já i můj manžel jsme se každý zúčastnili jednoho jednání zastupitelstva obce. To,co jsme tam viděli a slyšeli se podobalo špatnému snu:

  – naprosto nepřipravení zastupitelé
  – žádné předem připravené materiály k projednání
  – absolutní neznalost zákona o zastupitelstvu
  – naprostá absence jednacího řádu

  Z toho vyplývající naprostý chaos,kdy schůzi zastupitelstva řídí sekretářka starosty.

  Ovšem zcela nezapomenutelná byla vaše glosa ve chvíli,kdy odešel ředitel Drlík z posledního zastupitelstva : „Děcka jsou tlusté,kotrmelec to neumí,ale chtěli by tělocvičnu“. To si žádný zastupitel,ani žertem,nemůže dovolit. Doporučuji zajet se podívat do města,jak takové zastupitelstvo má vypadat a probíhat!! Mám se smát,nebo spíš divit?!?!

 12. Luďku držím Ti palce.
  Jak to tady tak pročítám, nebudeš to mít jednoduché, ale věřím, že zvítězí poctivost a zdravý selský rozum.

 13. všem…….
  Nedá mi, abych zde naprosto veřejně – před panem ředitelem, před panem starostou, před panem farářem a Pánem Bohem nesdělila svůj názor (a na ten snad právo mám), že obec Jablůnka nepotřebuje novou budovu tělocvičny – jistě mnohamilionovou investici.
  Lidé se vymlouvají, že nechodí do tělocvičny z různých důvodů, že by tam děti nepustili apod. nesmysly…….Také nejsem spokojená s osudem budovy, ale pořád jsem nějak věřila tomu, že dojde k jednání mezi obcí a Spartakem a nemovitost se převede do majetku obce, která by poté tuto významnou stavbu opravila a vrátila jí původní význam. Když procházím vesnicí, jen zřídka vidím děti, které běhají s míčem nebo skákají přes švihadlo – nemaje adekvátní prostor ke sportování. A pro ty, které by opravdu měly zájem věnovat se cvičení, ta naše stará tělocvična určitě postačí. Vždyť postačila i v dobách, kdy třídy byly plné dětí, cvičila se ZRTV, fungovaly oddíly volejbalové, stolní tenis, fotbal……hrály se soutěže krajské úrovně….nacvičovalo se na spartakiádu (to teda byla prácička, za kterou by Luděk Drlík a další učitelé měli dostat metál)….a hlavně – každé dítě umělo kotrmelec!!!!!
  Myslím si, že nikdo nechce, aby se z budovy u cesty stalo ghetto a já dodávám – pod lesem se pyšně tyčila tělocvična, která by však byla – troufám si říct – užívána jen na půl plynu, protože zase by si jablůnčané našli výmluvu, proč tam nechodit (daleko, drahé – nebo snad by tam bylo všechno zdarma????)
  Ona ta stará tělocvična si zaslouží opravit – vždyť jablůnku zviditelnila nejvíc – vzešli z ní sportovci, kteří hráli republikové soutěže a nikdy se za ni nestyděli……..Ale ti sportovci hlavně měli to, co nyní mladým schází – a to potřebu pohybu a něco ve sportu dokázat nebo se alespoň nějakému pořádně naučit.
  Takže vy, mladí rodiče, kteří sedíte u „kompů“ a píšete různé diskuzní články a sledujete, aby vám na FB něco neušlo, zahajte prosím výcvik svých ratolestí, ať v té „nové“ tělocvičně, kterou si tolik přejete, nesportujeme pořád jen „my staří“.
  A poslední poznámka – k průběhu zasedání obecního zastupitelstva: vesnické zasedání není parlament (a tam je to určitě mnohem horší), zastupitelé se znají mezi sebou desetiletí, jsou to rodáci (většinou), tykají si, mohou si říct věci, které by přistěhovalci nepochopili nebo nestrávili, takže je fakt, že někdy se věci odlehčily, použil humor (trestný čin?). Nikdy jsm ese však mezi sebou neuráželi, nemusela zasahovat ani PČR, ani se nevolala záchranka, jak to na některých zasedáních v městech bývá.
  Toť můj vyčerpávající příspěvek a třeba zase někdy udělám nábor do oddílu volejbalu, abych se přesvědčila, že se doba změnila a že děti jsou žhavé do sportu a náležitě svými rodiči podporovány.

  • Dobrý den,paní Martinková,

   máte pravdu,jsem „přistěhovalec“,nicméně rodina Klimkova žije v Jablůnce od ledna 1911!!! Jak dlouho jste zde žila Vy?!?!

   Nicméně pro občany je důležité,aby zastupitelstvo pracovalo profesionálně,do budoucna rozhodovalo vždy fundovaně,na základě kvalitně a včas dodaných a podaných podkladů,které budou následně dostatečně rozebrané a zpřipomínkované, vzejde z nich závěr a postup přínosný pro všechny občany Jablůnky.

 14. Dobrý den všem,
  nedá mi to, abych se nepřipojila také k p. Klimkové se svou zkušeností.
  Účastnili jsme se několika jednání zastupitelstva a musíme jen souhlasit, že tam panoval chaos, nepřipravenost a arogance.
  Již několik let řešíme s obcí výstavbu chodníku od železničního přejezdu po zastávku Jablůnka rozcestí. Byla sepsána petice s 200 podpisy procházejících občanů a tato byla p. starostou Hajným zpochybněna!!!! Dále nám bylo řečeno z úst p. Hajného a p. Martínkové L., že jsme si neměli kupovat dům na takovém místě, kde chodník není. Lidé, na těchto pozicích, kde mají hájit blaho a bezpečnost občanů, by se takto rozhodně veřejně vyjadřovat neměli.

  Proto se pojďme podívat všichni na veřejné zastupitelstvo, kde se bude volit starosta a jak budou námi zvolení lidé respektovat naše volání po změně!!!

  Když nás tam bude hodně, snad si každý zastupitel sáhne do svědomí a uvědomí si, za kterou stranu kandidoval a nebo jestli je tam jen pro své osobní zájmy…

  //komunita za železniční přejezdem//

 15. Pro p. Klimkovou a ostatní, kdo mne neznají….
  Pocházím z obce Pržno (tehdy samostatné při mém datu narození), narodila jsem se jako dcera učitele ZŠ Jablůnka…..jelikož otec nejen vyučoval, ale zapojoval se do každé (i když někdy režimem vynucené) aktivity a hlavně byl velký volejbalový příznivec a trenér mládeže, nevnímala jsem, kde je hranice mezi Pržnem a jablůnkou – brala jsem obě obce za mé „rodiště“. Hodně času jsem trávila i jako malý žáček v budově „horní“ školy, kdy otec doučoval slabší žáky do pozdních hodin nebo schůzoval a já na něho musela po družině čekat. Od 1. třídy jsem navštěvovala základní školu v jablůnce. Znala jsem takřka všechny žáky školy – věděla jsem, co z nich vyrostlo, jaké mají zaměstnání, jací to byli lidí, jak se kdo od dob školy změnil. Věděla jsem, kdo hraje volejbal, kdo fotbal, kdo ping-pong, jestli se lyžuje v Pržně Na stráni, Za újezdem nebo v Jablůnce Na Vlčici……..neboť sport a zejména „jablůnecké“ kurty byly další instancí, kde jsem se hodně zdržovala…. Jablůnku jsem také od 15 let reprezentovala ve volejbale…….a to tuším už byla doba, kdy byly obce spojeny v jednu……v 18 letech jsem začala pracovat v „jablůnecké“ Zbrojovce…..ve 20 letech jsem se přestěhovala fyzicky opravdu na druhý břeh, abych měla „hezký výhled na Pržno“ – to by mělo být jako vtipné – pro ty komisnější……, ale žádnou změnu jsem na sobě nepoznala, dál jsem žila „na obou březích Bečvy“.
  Náš rod Kovářů žije v Pržně od doby, kdy ještě jablůnka na mapě nebyla…a to se fakt teď nechci chlubit, ale když jsme u těch letopočtů….a co se Martinků v jablůnce týká, ti už také nějakou tu stopu v obci zanechali, jak na půdě obecní, tak evangelické……

 16. ……kdo z vás pocítil hrdost a zadostiučinění, že je z Jablůnky??? Zažil to někdo???
  Já ano…..když mi často při mém trenérském působení věhlasní extraligoví volejbaloví trenéři poklepali na rameno a řekli: „Jablůnka? Tam u Vsetína, kde se čeká u závor? Takové šikovné sportovkyně tam máte?“
  A to jsou malé, ale důležité věci, při kterých si uvědomíte, že jste součástí něčeho, co má význam pro naši obec……možná tu ještě zůstanu a neodejdu :-))))))))))
  Protože ještě neznamená, že ti, co nejsou na radnici, nic nemusí pro blaho obce dělat!!!!!! Kdyby každý občan ujel třeba jen 5 m se sekačkou na obecním pozemku ve svém okolí, hned by byla obec krásnější nebo kdyby strávil ve svém volném čase a zdarma (popřípadě investoval ze svého) a naučil děti třeba ten pověstný „jablůnecký“ kotrmelec (aj dozadu) – tehdy řeknu, že Jablůnka opravdu žije!!!!

 17. Plně souhlasím s tím, aby se veškeré akce zveřejňovaly na internetu a občané tak měli možnost se k nim adresně vyjadřovat. Adresně myslím pod pravými jmény, nikoliv pod nic neříkajícími přezdívkami (viz strýc Matúškú). Pokud se někdo stydí za svůj názor a za svoje jméno, tak je to velice smutné a v důsledku to vede k různým fámám a nedorozuměním.

  • Jak sem slíbil nebudu do výměny názorú zasahovať, ale toť temu Kováčovi, s tým delším vedením, mosím napsať, že su už dlúho strýc Matúškú, tak jak je ten strýc Drlíkú a nemíním na tem nic mjéniť. Nemosím sa namúdušu za cosi schovávať.

 18. Já osobně vím, kdo se schovává za tajemnou přezdívkou „strýc Matúškú“. Bohužel někteří lidé to nepoznali a neprávem ztotožnili tuto osobu s Ing Matouškem, jak vyplynulo z výše uvedených komentářů, a tak si myslím, že věci by měly být uvedeny na pravou míru (viz komentář Hana Klimková).

  • Jak potkám na dědině teho ing. Matúška, mosím mu to sděliť, že ho neprávem ztotožňujú se mnú, aby nebyl z teho tumpachový.

 19. Odpověď strýcu Matúškovi: Líbí se mi opravdu fundovaná odpověď k tomu proč nekandidovali Pavel koňařík a Josef Výskala. Pavel Koňařík měl možnost kandidovat z 1. míta kandidátky. měl možnost se realizovat v kraji ve výboru kam jsem jej doporučil a kde jsem počítal, že bude pokračovat. Jestli se za podraz považuje to, že po někom chcete aby pracoval, ano potom se hluboce omlouvám. Jestli takový člověk počítá s tím, že ho bude někdo vodit za ručičku a zametat mu cestu, potom je lepší když odejde. A tento odchod byl z úplně jiných důvodů (viz dopis a žádost o ukončení členství v ČSSD). Josef Výskala odmítl účast ve volbách a nechtěl být na kandidátce ani jako náhradník. Nechtěl ani fungovat jako předseda MO ČSSD a tuto funkci nechal mladším členům z Pržna. Takže opět žádný podraz. Musím říct, že podobné výlevy opravdu ,,dobře informovaných lidí“slouží jen k dezinformaci lidí. Takže prosím, informujte se a pište jen opravdu ověřené zprávy a ne lži a pomluvy. Dál nebudu tyto zprávy komentovat protože informace o tom komu vyhrožuji či koho jsem podrazil mi opravdu nestojí za to abych se k nim vyjadřoval.
  Ještě se vyjádřím k hasičům kteří si volby a politiku opozice představují asi jak fotbalové utkání kde mi říkají: mi ti sice nefandíme protože jsme příznivci soupeře, ale hraj a góly dávej do vlastní branky ať nám pomůžeš.

  • Vážená paní Palátová,

   nahlédnul jsem na tuto bezesporu velice plodnou diskuzi, ale reagovat mě napadlo až u Vašeho příspěvku. Na rozdíl od Vás jsem „odplavenina“, kdy v Jablůnce od svých osmnácti let přebývám náhodně a nepravidelně, takže můj názor může být považován za čistě subjektivní.

   K Vašemu porovnání Jablůnka – „vedení naší obce mnoho aktivit pro občany nepořádá“ versus Ratiboř – „nabitý kalendář akcí má třeba sousední Ratiboř“ se kliknutím na daný odkaz zjistí, že je tam 42 vypsaných akcí na rok 2014, z toho 14 fara nebo kostel, část škola, část turisté, atd. Kolik z těch 42 vypsaných akcí pořád přímo obec, Obecní zastupitelstvo? Moc jich nebude. Můžete to reálně porovnat s Jablůnkou, tj. co pořádá Evangelický sbor, co škola, co hasiči, co fotbalisti, atd.? Následně můžete říct, že vedení obce Jablůnka je ve srovnání s Ratibořem o XY procent méně aktivní.

   K pořádání sportovních aktivit pro veřejnost – kdysi jsem v Jablůnce organizoval nebo spoluorganizoval akce typu míčové trojboje, noční volejbalové turnaje (nejsem si jist, zda poslední byl desátý?), atd. K tomu jsem nemusel nikoho burcovat stylem „každý z nás přiloží ruku k dílu“. Na organizaci stačil jeden až tři lidi a na místě rozhodčí z řad účastníků, takže nechápu, proč by na organizaci možného veřejného volejbalového turnaje „pro blaho nás všech“ byl potřeba rozsáhlý organizační kolektiv. Proč by se toho měla účastnit Liba Martínková, díky níž má Jablůnka výbornou pověst v ženském volejbale? Liba se volejbalu věnuje nepřetržitě velmi dlouhou dobu, ve své trenérské práci je velmi úspěšná, o čemž svědčí i řada volejbalistek z Jablůnky a Pržna, které hrají nebo hrály soutěže od ligových přes krajské až po okresní. Jelikož spolutrénuji začínající volejbalistky, tak si mohu dovolit tvrdit, že vím, jak je tato činnost časově náročná v porovnání s několika Vámi chystanými kulturních, sportovními a společenskými akcemi.

   Přeji Vám, aby Vaše děti dosáhly ve sportu (případně jiné aktivitě, např. tanci) pod Vaším vedením kromě kotoulu vpřed a vzad alespoň částečně věhlasu za hranicemi Jablůnky a Vsetínska, jak se to podařilo Libě s volejbalistkami – bez ohledu na to, kdo je z Jablůnky, Pržna, rodák do X tého kolena nebo „naplavenina“.

   • Dobrý den,pane Palo,

    pořádání volejbalových turnajů je velice záslužná činnost,nicméně pro mne,jako občana,je důležitější,jak pracují jednotliví zastupitelé:

    – jak kdo hlasoval
    – kolik podal návrhů na projednávání jednotlivých záležitostí,které by zlepšily život občanům
    a jaký byl závěr
    – kolikrát oslovil svého poslance,s jakým problémem a jaký byl výsledek
    – jak komunikoval,nebo komunikuje se svým senátorem,nebo členem zastupitelstva kraje
    a co z toho pro Jablůku a její občany vytěžil.

    To je pro mne důležité. Ne ukřivděná sebeprezentace ve smyslu vlastních sportovních úspěchů. To můj život nijak neovlivní,ani nezlepší.

    • Paní Klimková,
     pokud se Vám do rukou nedostal poslední zpravodaj (2014) kde jsou vypsány investice, které jsme pro obec získali, je k dispozici na stránkách obce. Pokud Vás bude zajímat, kteří poslanci či senátoři nám je pomohli získat, rád Vám tuto informaci poskytnu. Č.Hajný

    • Vážená paní Klimková,

     z Vašich příspěvků to vypadá, že jste dosud pracovala na nějaké poměrně vysoké funkci ve vedení některého z krajů, v Praze nebo dokonce v Bruselu 🙂 Vaše znalosti legislativního procesu vedení obce/města, veškerého byrokratického pozadí, kontaktu s poslanci či senátory (dělat čárky za jednotlivé telefonáty?) jsou pozoruhodné. Možná jste v tomto ohledu fundovanější, než všechna jablůnecká OZ za posledních dvacet pět let.

     K Vašim bodům:
     – jak kdo hlasoval – předpokládal bych, že v rámci jednotlivých projednávaných bodů na zastupitelstvu se vždy uvádí, kolik zúčastněných bylo pro, kolik proti, kdo se zdržel. Aspoň tak jsem to viděl v Jablůnce ve vývěskách. Je na tom něco nedostačujícího? Pokud to chcete vědět jmenovitě, choďtě na zastupitelstva, zapisujte si to, a poté všechny, kteří nehlasují v souladu s Vaším názorem, veřejně pranýřujte.
     – kolik podal návrhů na projednávání jednotlivých záležitostí,které by zlepšily život občanům a jaký byl závěr – viz bod výše, častečně se to asi uvádí (viděl jsem ve vyvěšených zápisech), pokud chcete vést podrobné statistiky, jak ten který zastupitel za tu či onu stranu a hnutí je aktivní v souladu s Vaším názorem, nic Vám nebrání se zúčastnit zastupitelstva a pořizovat si podrobný zápis
     – kolikrát oslovil svého poslance,s jakým problémem a jaký byl výsledek – nejsem si jist, zda je toto vtip, nebo je to myšleno vážně vzhledem k jednotlivým zastupitelům. Za obec oficiálně vystupuje starosta a místostarosta, takže pochybuji, že by se našel poslanec, který bude plnou vážnost věnovat problémům jednotlivých zastupitelů v jednotlivých obcích a městech ve své oblasti. Kolik je to obcí? Měst?
     – jak komunikoval,nebo komunikuje se svým senátorem,nebo členem zastupitelstva kraje
     a co z toho pro Jablůku a její občany vytěžil – viz bod výše, oficiálními zastupci obce jsou starosta a místostarosta, ne jednotliví zastupitelé.

     Možná jste to nepochopila, ale volejbalové a jiné turnaje jsem uvedl na ukázku toho, že organizace takových aktivit nemusí být nikterak náročná. Není potřeba, aby každý se zápalem v srdci a jiskrou v oku přiložil ruku k dílu.

     Ukřivděná sebeprezentace vlastních sportovních úspěchů? Za to považujete to, že někdo vychová možná desítky úspěšných volejbalistek? To je směšné. Váš život to určitě nezlepší, ale těm několika desítkám dívek a žen ano. Jen pro zajímavost. Co jste ve svém altruismem naplněným životem zatím dokázala vy?

     • Když se ptáte,nemám problém Vám odpovědět:

      – spolupracovala jsem s hlavní autorkou petice na pomoc amputářům,která se týkala především navrácení příspěvků a možnosti užívat karty ZTP,které byly jednorázově
      plošně odebírány na základě nesmyslného bodového hodnocení z dílny TOP09,
      autorka petice byla p.Irena Schönweitzová z Valašského Meziříčí. Tato petice byla
      projednávána v Parlamentu ČR a bylo na ni reflektováno.

      – v Jablůnce jsme docílili vydání vyhlášky ohledně zavedení nočního klidu,s podivem
      do té doby Jablůnka takovou vyhlášku neměla a bylo nám vedením obce tvrzeno,že
      to nejde a že to „nemůžeme“. Pokud víte kam se obrátit a koho oslovit, pak jde
      všechno!

      – v současné době hraju hru „Kampak se nám ztratilo 800 mil.Kč“!?

      Byl jste se Vy sám podívat někdy na zastupitelstvu obce?? Byl to smutný zážitek,jak popisují výše i jiní. Pokud kandidát dostane od voličů důvěru a oni si ho zvolí jako svého zástupce,pak má určité povinnosti,které si musí plnit.A k tomu bezesporu patří i nějaká štábní kultura,vč.alespoň minimálních znalostí… Činnost zastupitelstva na vesnici je stejně zavazující,jako kdekoliv jinde,tzn.není to sousedské posezení. Zvlášť v případě rozhodování např. o majetku obce…

     • Vážená paní Klimková,

      když už podle Vás není problém odpovědět, dotaz zněl: “ Co jste ve svém altruismem naplněným životem zatím dokázala vy?“ Slovo „vy“ znamená vy osobně, což ve Vašich třech odrážkách splňuje poslední bod, kdy hrajete hru „Kampak se nám ztratilo 800 mil. Kč?“ Hraji obdobnou hru – jak postavit na Měsíci stálou kosmickou základnu.

      Petice proti jedné z řady chyb Ministerstva zdravotnictví (nebo libovolného jiného ministerstva, každé jich nadělá dozajista dost) je velmi chvályhodná, ale Vaše osobní angažovanost je na pozici nedefinované „spolupráce“, což by se dle Vašich výše uvedených slov na informování ze strany OZ mělo vyjádřit ve smyslu – co přesně která osoba udělala, kde ležely podpisové archy, kdy petice probíhala, kolik osob se podepsalo, kdo komu petici předal, který poslanec nebo senátor s ní byl osloven, kolikrát, jak na to reagoval, jak vypadalo projednání (kdy, kolik poslanců nebo senátorů se s k petici vyjádřilo a jak) v Poslanecké sněmovně a v Senátu, jaký byl výsledek – slovo „reflektováno“ je univerzální a výsledek se z něj nedá ani vyvěštit. Ve Vaší odpovědi je pouze jméno autorky petice a TOP09. Co přesně a kolikrát jste udělala vy?

      Vyhláška k zavedení nočního klidu v Jablůnce – opět velice záslužná skupinová činnost („docílili jsme“ – Vaše osobní angažovanost?), ale při svých víkendových návštěvách Jablůnky jsem si ani v minulosti, ani teď nevšimnul, že by byl noční klid nějak rušen s výjimkou občasnéh výskytu občanů různě pod vlivem alkoholu. Čím jste k této vyhlášce přispěla vy osobně? Nejsem byrokratický nadšenec, a je mi tak jedno, kolik vyhlášek, směrnic, a různých dalších vyjádření Jablůnka nesplňuje v rámci toho, co posílají z Bruselu, nebo co si vymýšlí státní úřednici od kraje po vládu.

      Na OZ jsem nebyl, možná Vás to překvapí, ale v pracovní dny pracuji, a to poměrně daleko od Jablůnky. Zato jsem letos navštívil např. setkání pro veřejnost k historii a aktuální situaci ve školství v Jablůnce, kde měl ředitel Luděk Drlík společně s kronikářkou Janou Brinčekovou výborně připravenou přednášku. Přes dozajista aktuální téma, které se nějakým způsobem dotýká nebo v minulosti dotýkalo zřejmě každého občana Jablůnky, nebyl přítomen nikdo jako Vy nebo paní Palátová.

      Pokud nejste s činností OZ spokojena, podívejte se do Rožnova p.R., kde o činnosti jednotlivých zastupitelů, osočování, trestních oznámení, atd. podrobně informuje jeden týdeník. Je to pro Vás také smutný zážitek? Nebo Vám to v Jablůnce zatím chybělo? 🙂

 20. Paní Martínková, to je přesně důvod, proč jsme založili spolek Jablůnka žije! Volby – nevolby, i když nebudeme na radnici v převaze i tak si hodláme ten život v Jablůnce zpříjemnit a když každý z nás přiloží ruku k dílu bude jenom dobře. Chystáme celou řadu kulturních, sportovních i společenských akcí, tak aby naše děti ten kotrmelec zvládli dopředu i dozadu a když ne v tělocvičně, tak třeba na opraveném dětském hřišti. Patřím sice taky mezi náplavu, ale naše děti už rodilými Jablůnčany jsou a chceme, aby byli na svou obce patřičně hrdí. A jelikož vedení naší obce mnoho aktivit pro občany nepořádá (pro srovnání, mrkněte jak nabitý kalendář akcí má třeba sousední Ratiboř http://www.ratibor.cz/kalendar_akci.html ), rozhodli jsme se už dávno před volbami přiložit v tomto směru sami ruku k dílu a chopit se aktivity. Je skvělé, že se naše řady se neustále rozrůstají a ochotných a aktivních občanů přibývá. A tak i Vy sama možná v budoucnu přehodnotíte svá slova “ o pionýrském spolku“ a aktivně se k nám připojíte a pomůžete třeba s realizací nějakého veřejného volejbalového turnaje pro blaho nás všech. Ať Jablůnka žije!

 21. Vážení obyvatelé Jablůnky.
  Dnes se mně dostalo nových informací o údajné schůzce, kde se mělo jednat o odvolání současného starosty Jablůnky.
  Podotýkám, že tato informace je od jiného člověka, než ta původní.
  Bylo mně sděleno, že se nejednalo o výše zmiňované v pravém slova smyslu, ale projednávaly se záležitosti ohledně neplnění povinností hlavních představitelů obce.
  V rámci zachování objektivity považuji za povinnost tuto informaci zveřejnit.
  Panu Hajnému i ostatním se za tuto částečnou dezinformaci omlouvám.

  • Dovolte, milí Jablůnčané, také mně, abych reagoval na situaci v Jablůnce. A to proto, že na Vaše stránky píší hlavně ti, co jsou nespokojeni a nejablůnčan pak nabývá dojmu, že se tu nic roky nedělalo a když, tak to za nic nestálo. Píšu za ty, kteří spokojení jsou. Například s tím, že dál funguje katolický hřbitov v Pržně, který převzala obec Jablůnka, že mají udělanou ( státem nařízenou) kanalizaci, pospravované cesty, dostavěnou školu, můžou se podívat na věž kostela aby zjistili kolik je hodin, v zimě se nebrodí na chodníku po kolena ve sněhu atd., atd., atd., a přitom nezadluženou obec – to snad JE zásluhou OZ!! Chápu, že pokud někdo chce vybudovat chodník (mimochodem za 8-12 mil.Kč) a není mu vyhověno, je naštvaný. Asi bych také byl, protože bych mohl mít víc zákazníků a hlavně bych měl větší pocit bezpečí pro své děti, protože za kolejema je to opravdu “ o hubu“. Na druhé straně, tak velká investice , za tolik milionů, určitě vyvolá spoustu nespokojenosti u jiných občanů, kteří si myslí, že peníze jsou potřeba jinde. Zkrátka: Není člověk ten, co by se zavděčil lidem všem! A až zasedne nové zastupitelstvo (přeju jim v jejich práci hodně úspěchů ať je tam Petr nebo Pavel), myslím že mi dá brzo za pravdu.
   Souhlasím také s tím, že pro děti tu chybí dětské hřiště – to už se ale díky iniciativě rodičů ( a také podpory OÚ!) začíná rýsovat v Cigánově. Tady je vidět, že lidi, kteří chtějí něco udělat a zlepšit, nečekají, že to za ně udělá někdo jiný. Tak jen tak dál, určitě nové OZ nebude mít žádné námitky proti další spolupráci a podpoří Vás.
   Také si maslím, že ke škole patří tělocvična. Zvlášť za takové situace, jaká dnes v sokolovně je. Jen nejsem přesvědčen o tom, že pro obec, která má 2000 obyvatel jsou potřeba tělocvičny dvě! Protože také Spartak chce po obci – jak jsem se tady dočetl- aby budovu udržovala a finančně dotovala. Dříve měl Spartak alespoň nějaký příjem z pronájmu organizacím, které pořádaly různé akce a plesy , dnes tu žádné nejsou – ony by snad ani kvůli bezpečnosti být nemohly, protože v sokolovně není únikový východ a kdo jste tam byl víte, že chodba je poměrně úzká (nehledě na to, že chybí zázemí pro kuchyň, šatnu, prodej). Tak jsem docela zvědavý, jak se noví zastupitelé za „Jablůnka žije“ s tím poperou. ZŠ nebo Sokolovna nebo obojí?
   A ještě několik poznámek k článkům předchozích pisatelů.
   – Paní Klimkové -zajímalo by mě, jak si z jedné účasti na zastupitelstvu můžete udělat obrázek o tom, jak OZ pracuje. To je jako bych tvrdil, že v Brně, pořád prší, protože když jsem tam jednou byl, pršelo. A co ta hra o 800mil? Vypadá to, jako byste tvrdila, že vedení obce peníze zpronevěřilo. Rozumím tomu dobře? Kde je vzalo? Jsem hravý a zvědavý, jdu hrát s Váma !
   – Jiřímu Bartoňovi – poklona, že jste se omluvil, jen opět neříkáte tak docela pravdu – nejednalo se o neplnění povinností hlavních představitelů ale jednoho představitele – a JPP, že starosta to nebyl
   -Paní Palátové, která v Jablůnce nebydlí zas tak dlouho, bych rád vysvětlil, že tu ještě nedávno byly pořádány akce na výletišti za hasičárnou, ale protože některým okolním vadil hluk, přestaly se pořádat. Nemá přece smysl dělat akci, která skončí ve 22hodin. Za mých mladých let se chodilo ze zábav až za světla, lidi snad byli více tolerantní, také jich chodilo hodně – vždyť naše sportovní plesy byly vyhlášené! A je taky pravda, že i když jsme šli někdy značně „unavení“ nedělali jsme po dědině binec. Když už znáte poměry v Ratiboři, zeptejte se tam, kolik lidí si stěžuje na OÚ nebo volá hygienu, že je ruší muzika ze zábav pořádaných stejně jako u nás uvnitř obce.
   Také bych docela nesouhlasil s tím, že obec nic nedělá pro děti. Co dostavba, zateplení školy, oprava šk. kuchyně a jídelny ,sociálek výměna oken,vybavení počítačové třídy , oprava hromosvodů zateplení MŠ, také opravy v kuchyni, výměna oken,hřiště u MŠ, to vše, pokud dobře počítám za 26 047 000 Kč – kontrolovat můžete ve zpravodaji 2014, doufám, že jsem se moc nespletl. Přijde Vám to málo? Nebo to není pro děti? Je fakt, že to není až tak vidět jako třeba nové hřiště. Možná se dalo udělat víc nebo něco jiného, teď na to budou snad možnosti, protože to nepopulární už je hotovo. Stačí přijít s dobrými a hlavně reálnými nápady a snad se bude spolupráce s OÚ vyvíjet podle vašich představ. Přeju to Vám i jim!!
   A poslední poznámka ke strýcovi Matúškovi – škoda (dovolím si tykat, protože si myslím, že Ti to nebude vadit), že už sem nepíšeš, mě osobně bude chybět Tvůj humor a NESKUTEČNÁ valaština. Silně mi připomínáš Zdeňka Galušku. Nestálo by za to, věnovat se psaní? Už jsi přece začal s povídáním o doktoru Fialovi. Zvaž to, je škoda promrhat talent!
   Přeju nám všem aby předvolební a povolební emoce, osočování a mračení přešlo ve spolupráci, spokojenost a úsměvy! Martin

   • Temu Martinovi.
    Nepravil sem, že toť na ty stránky nebudu psať. Sľúbil sem, dať pokoj do tého prvého zasedáňá, ať sa možú zastupitelé klidno dožúvať. Tady sa nemosí nigdo dovolovať. Tady si može každý dřístať co chce. Teda aspoň zatým, co sa to toleruje hlavním politológem, ogarem Brinčekovým. Ke cti veškerých Jablůnčanú slúží, aj tych co tu žijú, aj tych naplavených a odplavených, že sa chovajú naprosto skvělo, aj gdyž jim při čteňú tlak vylézá až do infarktových stupňú. Tož sa tak držme, protože jak tady výšej pravíl ten šikovný ogar Palú: „Kúsek dál v tem Rožnově aj krompáče do aut sa zarážajú a facky enem lécú.“
    A my si to tu tak kultivovano vylíčíme a eště sa aj zasmějeme. A nezapomeňte, že to zastupitelstvo je šeckym dědinčanom otevřené. Při jednání mosíme držať papulu, ale po jednání móže byť aj diskusija a nejaký ten kalíšek sa može vypiť, ať už na slávu nebo na žal. Šak majú oba dva ti ogaři vypálené, jak Hajný tak aj ten Drlíkú. Tož možeme aspoň porovnávať, komu sa to podařilo lepší, protože to je takej kvalifikácija pro vedení dědiny. Gdo nalévá patoky, bude ich do nás léť aj v budúcnu. Tož sa neostýchajte a přiďte.

   • Konečně věcný komentář bez emocí a zbytečných informací. Škoda že anonymní. Na vysvětlenou. Myslím, že celý tento web jeho odpůrci chápou zcela špatně. Tento web nemá suplovat oficiální stránky obce a zabývá se pouze sdružením (spolkem) Jablůnka Žije!
    Nečetl jsem od žádného člena našeho sdružení informaci, že se tu nic neudělalo a nedělá. To že někteří čtou mezi řádky asi neovlivním já ani vy.
    Nemůže nám nikdo zazlívat, že na věc máme jiný pohled. Samozřejmě, že je nutné pokračovat v obvyklé práci zastupitelstva, ale je důležité položit si otázku JAK? Můžeme dál opravovat zničené cesty, rozpadající se budovy, stavět kanalizaci když to někdo nařídí, odklízet sníh, ale uznejte – nemělo by toto být „běžným“ úkolem obce a jejich zastupitelů? Co očekáváte od doktora když k němu přijdete? Ať vás vyléčí. Co očekáváte od obce když je cesta nesjízdá pro její špatný stav? ….
    Já naopak od obce očekávám právě postavení „chodníku“ na rozcestí, aby se člověk bezproblémů dostal na autobus nebo mohl bezpečně přejet na kole k Bečvě (nadchod na Bobrkách stál 20mil a kolik tam přejde lidí?). Očekávám, že neustále odkládaná cesta I/57 se začne stavět a pokud ne, zastupitelstvo bude všechno dělat pro to, aby tomu tak bylo v nejbližší budoucnosti. Jak? Třeba založením mikroregionu, kdy se spojí dotčené obce a společně budou tlačit na vládu. Osobním kontaktem s vrcholovými politiky z regionu, apod. A je úplně jedno z jaké jsou pol. strany.
    Očekávám také výstavbu hřišť . Omyl je, že by to mělo skončit u jednoho amatérsky postaveného. Očekávám podporu občanské iniciativy a ne její bojkot. Očekávám napojení na 180km cyklostezku, která mně vede za barákem. Očekávám podporu tur. ruchu v Jablůnce a tím vytvoření dalších prac. příležitostí. Očekávám větší komunikaci s občany. ….
    Kde na to vzít peníze? K získání peněz je potřeba hlavně chuť , zkušenosti a nápady. Všem je asi jasné, že z obecního rozpočtu toto financovat nepůjde.
    K informaci paní Klímkové – vkládáte ji do úst něco co neřekla. Já jsem to z toho třeba takto nepochopil.
    K informaci J. Bartoňe – asi má jiné informace než vy. To už tak někdy bývá.
    K paní Palátové – … Nemá přece smysl dělat akci, která skončí ve 22hodin … no pokud akci chápet jako hluk a alkohol, tak vskutku nemá, ale světe div se, existují i jiné formy akcí.
    Při rozhodování o 20mil. to opravdu nelze brát jako posezení s přáteli, jak tady zaznělo.
    Jinak s váma a vaším příspěvkem souhlasím. Jen máme prostě na vedení obce jiný názor a proto podporujeme někoho jiného. Vadí to?
    Na nedělní přednášce o hrozbě islámu zaznělo: „Největším problémem soudobé společnosti je, že většina lidí dává hlavu do písku. Místo toho aby přiložili ruku k dílu, dělají, že se jich to netýká. A když už je pozdě, začnou se divit“.
    Strýc Matůšků by měl vydat knížku, o tom žádná.
    Ještě jednou díky za neagresivní příspěvek.

    • Jen několik vět k vaší reakci, p.Brinčeku, na můj článek.
     Ve zpravodaji jsem si spočítal, že za uplynulých 10 let získala a proinvestovala naše obec na dotacích ( to je bez vlastních fin. prostředků) bezmála 165 mil Kč. Zkuste si najít aspoň 5 obcí srovnatelných s naší a zjistit, kolik dotací dostali oni. Pak budeme mít objektivní měřítko a můžeme říct, zda se naše ZO snažilo dost nebo málo. A mám jiný názor, a na ten jak říkáte máme všichni právo, na investice. Dobrý hospodář by měl investovat s rozumem. Třeba zvážit zda 20mil na super nadchod na Bobrkách, využívaných dle Vašich slov, pár lidmi, by nešel řešit levněji a uspořenou korunu investovat raději do stavby několika dalších metrů silnice I/57. Vím, že je to ale v kompetenci státu a můžeme se tu stavět na hlavu, psát petice, zakládat další mikroregion – i když jeden tu snad už funguje! – a stejně se nebude dít nic dokud nepustí korunu ti nahoře. Vždyť o nové cestě se v Jablůnce mluví minimálně 50 let. Ale i tak budeme rádi, když se Vám to podaří a přeju Vám úspěch.
     Co se týká doktorů – není doktor jako doktor, co si budeme povídat. V poslední době jsme si zvykli, že za nás bude všechno dělat obec – vezměme např. zimní údržbu chodníků. Šel jste někdy v zimě po chodících na Vsetíně? Já se tam několikrát brodil v břečce a doma pak musel sušit nejen boty. A to je okresní město! Pamatuju doby, kdy jsem odhazoval a sypal chodník a jsem rád a vděčný, protože roky přibývají, že už nemusím a nepovažuju to za samozřejmost. Ale kdyby bylo třeba, lopatu jsem nevyhodil!
     K p.Klimkové – nedovolil bych si jí cokoliv vkládat do úst, asi opravdu chápeme každý jinak, je to normální, já ji pochopil tak, že pokud se vyjadřuje s takovým despektem k OZ a jedním dechem mluví o ztracených milionech ????
     A k zmiňovaným akcím. Tady se opět rozcházíme s chápáním. Už jste někdy byl na akci, pořádané nějakou místní složkou, která by si tím chtěla přivydělat na svoji činnost? Pokud tam přijdu v 8 h to abych si ani nesedal Z čeho má pořadatel zaplatit muzikanty a to ostatní? Já tam Jdu , abych pobyl se známými, popovídal si s nimi, zatančil, ne abych se opil a řval. Ale je to v lidech! Byli, jsou a budou slušní i problémoví. Nebo jste byl na vesnické zábavě a nehrála tam muzika a neteklo pivo? Vždyť i na diskotékách, které navštěvujete vy mladí to vypadá podobně nebo se mýlím?
     A máte představu, jaká je účast na ostatních akcích – besedy, přednášky apod.- u nás pořádaných? Řekl bych, že se není čím chlubit. Ruku na srdce, kolik z nás se třeba účastní např. pietního aktu k osvobození obce? Opět se budu opakovat, je to v lidech! Podívejme se, jak se umí zapojit lidi v Kateřinicích a nemusí je organizovat OÚ. Tady jsme, snad mi moji upřímnost občané odpustí, zvyklí hrát jen do své kapsy, co z toho budu mít já a to ostatní nás zas tak až nebere, umíme kritizovat, že se nic neděje, ale když už, tak tam stejně nejdu. Samozřejmě jsou i vyjímky – mám na mysli rodiče, jejichž zásluhou je v Cigánově hřiště, Stezku odvahy – pořádanou na kurtech ale co dál? Akce typu „drakiáda“ pokládám za předvolební i když fajn .
     A tak přeju Vám všem ( bez rozdílu za čí stranu jste byli zvoleni ) co zasednete do nového zastupitelstva, aby vám Vaše představy, očekávání a chuť
     do práce vydržela a držte se spolu a ne pod krkem. Mějte na paměti, že lidi si vaše předvolební sliby budou pamatovat i za 4 roky! A nám v „podhradí“ přeju toleranci a dobré nejen sousedské vztahy!!! Martin

     • Dál to rozvádět nechci. Každý máme svůj názor, který se různí. K investicím okolních obcí s podobným počtem obyvatel. Okolní vesnice za posledních 10 let investovali: Hošťálková 309 000 000 Kč, Ratiboř 89 000 000 Kč.
      Práce s rozpočtem od roku 2000-2013: Hošťálková +2 385 000 Kč (63 mil. je stálo nakládání s odpady – pokryla to dotace); Ratiboř: -3 296 000 Kč (31 mil. je stála asi kanalizace a čistička); Jablůnka: -10 149 000 (91 mil. kanalizace v r. 2009, 47 mil. kanalizace v r. 2010).
      Více na http://www.rozpocetobce.cz
      K akcím. Nepochopili jsme se vůbec. O akce typu: zábava s pivem asi není zájem, když na ně nikdo nechodí. Organizovat 8. zábavu a divit se že na ni nikdo nepřišel, když nepřišel nikdo ani na 7 předcházejícíh, je bohužel naivita pořadatele. Zábava je byznys jako každý jiný. Někomu funguje, jinému ne. Vždy je to o trhu (zákazníkovi).
      Přednáška Islám v neděli – nebylo kde sedět (zbylo jen pár míst), pečení chleba v knihovně (toto úterý) – kapacita vyčerpaná, zájezd do divadla – kapacita vyčerpaná, … Tudíž je se čím chlubit.
      Pietní akt? Kde na to byla pozvánka? Lidi nejsou jasnovidci.
      Drakiáda byla i loni, kdy nikdo netušil, že někdo bude kandidovat. Lidé se zapojí, ale je třeba jim něco nabídnout. Asi jsou zdejší lidé kulturně náročnější než organizátoři předpokládají. Akcím typu „vesnická zábava s Kosovcama“ v Jablůnce odzvonilo. Zdejší lidi o ně zájem opravdu nemají. Lze soudit podle návštěvnosti. Na diskotéky nechodím a myslím, že to jsou akce taky za zenitem. V nepřeberné nabídce festivalů a koncertů se není čemu divit. Jedná se totiž o stejný segment zákazníků.
      Z toho co jsem zde napsal se dá předpokládat, že v Jablůnce budou populární akce typu: sportovní odpoledne, jarmarky, přednášky s aktuální problematikou, organizovaná doprava (běžky, divadlo, turistika, ..), hasičský den s ukázkou techniky a zásahu, folklorní vystoupení, …. mnoho dalších.
      Neměla by je organizovat obec, ale měla by být součinná v pomoci je financovat (nemusí to být z vlasních zdrojů). Shrnul bych to, že představu mám.
      Prostě náš pohled se opravdu diametrálně odlišuje, i když chceme to samé. Ať to funguje.
      O předvolebních slibech jsem v klidu. Všichni až na ČSSD, u kterých byla problematika odlišná, chtěli to samé 😉
      Aby nás oba zase nechytl někdo za slovo. Jsme si „asi oba“ vědomí, že pouze o akcích to vedení obce není.

     • Máte pravdu, každý máme svůj názor, jen prosím čtěte pečlivěji – nepíšu nic o 8. zábavě, ale o zábavě, která začíná v 8 hodin a i naivní pořadatel si spočítá, že se mu to nevyplatí, v tom máte pravdu a proto je nepořádají, ne kvůli nezájmu nebo že je to podle Vás zábava s pivem. To že bývá plný autobus do divadla je také díky tomu, že nám ho naplní zájemci z Růžďky. A pietní akt? Bývá pozvánka v místním rozhlase. Tak když něco říkáme, buďme korektní. Jo a mrzí mě, že o loňské drakiádě nic nevím, kdo ji pořádal?

     • Vážený pane Martine, nedá mně to, abych nereagovala na Váš komentář k naplnění autobusu do divadla, i když na druhé straně je mně proti „srsti“ reagovat na anonym, ale jako organizátorku zájezdů do divadel se mně Váš komentář dotkl. Mohl byste, prosím, být konkrétní a uvést, kdy se nám naplnil autobus díky lidem z Růžďky? Nejsem si totiž vědoma, že by z Růžďky někdy jelo více než maximálně 4 lidé, což z počtu 46 osob je – dle mého – zanedbatelný počet.

 22. Vážení přátelé, předem se omlouvám, ale dovoluji si vstoupit do Vaší diskuse. Přidávám do ní z pozice člověka, který se: 1. v Jablůnce narodil a dodnes se do ní velmi rád vrací – žije zde moje maminka; 2. angažuje se v komunální politice – před týdnem jsem byla podruhé zvolena do zastupitelstva města Holešova a bohužel i v našem městě zaplály před- i povolební vášně …
  Je mi nesmírně líto, když sleduji diskusi Vás všech, schopných a pracovitých lidí, kteří mají Jablůnku rádi, a určitě toho pro svou obec mnoho udělali a jistě ještě udělají. Osobně znám Čendu Hajného, Petra Kochwassera i Luďka Drlíka – všechno jsou to Jablůnčané tělem i duší a – byť vše sleduji z Holešova – jsem si jista, že pro Jablůnku konali dle svých možností, o tom jsem přesvědčena. Komunální politika v 12-ti tisícovém Holešově mne naučila, že není až tak důležité být v koalici či opozici, ale nejdůležitější je mít vůli domluvit se a spolupracovat – jak říkají dnešní vrcholní politici – napříč politickým spektrem. Sama Vám velmi závidím možnost společného povolebního setkání, které svolal Luděk – u nás v Holešově tomu bylo úplně jinak – ihned večer po volbách byla domluvena staronová koalice (13 hlasů z 23-členného zastupitelstva) a s námi (Sdružení nezávislých Holešovska) ani s dalšími subjekty, které získaly mandáty, nikdo neztratil jediného slova … Proč to píši – Jablůnka je obcí, kde zná každý každého, ale také jeden druhého potřebuje … uvědomte si tento fakt, prosím … Nesmírně mne mrzí, když sleduji komentáře s výčitkami a kritikou, kdo, kdy a co udělal či neudělal … stejný scénář, ale v mnohem agresivnějším podání se odehrával a odehrává i v Holešově a ani ve snu by mne nenapadlo, že i Jablůnka … Přeji Vám všem velkorysost, toleranci, úspěšnou snahu najít společnou řeč a mojí krásné rodné Jablůnce co nejlepší vedení obce …
  Ještě jednou se omlouvám za svou odvahu zasáhnout do Vaší diskuse, ale musela jsem …
  Svaťa Ságnerová (Hrušková)

  • Tož zasej tady strkám ten svúj všetečný nosisko. Ale enem na vjecné vyjádření.
   Gdyž tu negdo napíše a podpíše to Martin nebo ináč, není to přecaj žádný anonym. Z teho emaila sa dá zistiť. Ale proč to dělať? Tady to vypadá, jak gdyby ste si hneď moseli vyřizovať nejaké účty. Tož to berte jak normální názor občana tejto dědiny a poděkujte mu slušno za něho. To je ta demokracija. Každý nemá potřebu tady vystavovat paštěku.
   K názorom teho politilóga Brinčekového sa nebudu vyjadřovať, gdyž sem tak neprozřetelno slíbil. (Do teho 1. zasedání.) Ale enem gdyby aspoň v kútku svojej osvícenej duše připustíl, že jablůnecké palice asi nebudú všecky tančiť v rytmu tých not, co tu tak sebeisto rozdává.

   • Děkuju za názor strýcovi Matúškovi a paní Brinčekové se omlouvám, podle toho, co jsem slyšel, do divadla jezdí pořád stejní lidi (neberte to ,prosím, jako závist) a autobus doplňují zájemci z Růžďky. Takže, když to není pravda, sypu si popel na hlavu a ještě jednou se omlouvám. Nerad bych, abyste si vaši záslužnou činnost, které si vážím, nechala tímto znechutit a nepokračovala v ní. M.

  • Sliby, chyby. Ubohý strýcu Matúšku!

   (Těm, co nepochopili [lidově vyjádřeno]: když řeknu, že držím hubu, tak ju držím a né, že přispívám do diskuze; je vidět, jaký je ,,strýc Matúšek“ charakter!) 🙁

 23. Dobry vecer,

  chtěla bych se taky ozvat spis za ty nespokojene! Při cestách po okolnich obcich jsem si vsimla co se jim podarilo zbudovat ve spolupraci s MAS. A tak by me zajímalo co nase vedeni obce udelalo v tomto smeru? Nase obec je od roku 2007 clenem MAS Stredni Vsetinsko (www.masstrednivsetinsko.cz), kde bylo a je mozne podat radu konkretnich projektu pro rozvoj venkova a získat tak financni prostředky na konkretni akci (třeba dokola zminovane detske hriste). Od listopadu 2013 probiha planovani strategie na obdobi 2014 – 2020, zajímalo by me jak se nase OU v tomto angazuje? Jakou ma uspesnost ziskavani financnich prostredku skrze MAS? Ve zpravodaji jsem se o tom nedočetla ani zminku! Další věc co by me zajímala je kolik penez se vybere do obecni kasy za povoleni vjezdu nadmerneho nakladu? Jak je videt pouhym okem z hlavni silnice, v okolnich lesich probiha neustala těžba – kolik penez za zdevastovane nove zbudovane silnice pritecou na poplatcích do obecni pokladny a na co jsou vyuzity? Bohuzel při osobním kontaktu s OU se mi vždy dostane vstricne odpovedi – většinou něco jako „není problém, to zaridime“ ale jsou to jen prazdna slova a skutek utek – tak hlavne proto patrim k tem nespokojenym.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spamu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.