20 Kvě

PP Nad Jasenkou

Během jara tohoto roku se v okolí Jablůnky (Cigánov) objevily cedulky „Evropsky významná lokalita“. Jelikož spoustu lidí zajímá o co jde, trochu jsem zapojil do práce „strýca Gúgla“ a zjistil toto:

Jedná se o Přírodní Památku (dále PP) Nad Jasenkou, případně Evropsky Významnou Lokalitu (EVL). Proti schválení tohoto chráněného území byl podán rozklad a nepodařilo se mně zjistit, jak dopadl. Soudě podle cedulek a přiděleného čísla byla lokalita uznaná jako součást projektu Natura 2000 – EVL Nad Jasenkou (č. CZ0724121), ale toto opravdu nevím a dotčení by se měli s otázkou obrátit přímo na Krajský úřad – Odbor životního prostředí, pokud odpověď neznají.

JasenkaPP Nad Jasenkou

Lokalitu blíže popisuje stránka evropsky významných lokalit – www.nature.cz nebo zahraniční web Natura2000

V této lokalitě může platit ředa omezení (viz. předchozí odkaz) těžební, stavební, … bližší specifikace v zákonu o chraně přírody a krajiny:

V případě lesních porostů je nutné omezit plošnou těžbu a zavést pouze probírkovou. Vytěžené porosty je nutno nahrazovat porosty s původním druhovým složením dřevin a do budoucna převést většinu stávajících jehličnatých porostů na listnaté. Přirozenou obnovu lesa je nutné podpořit snížením stavu zvěře.
Nelesní společenstva vyžadují pravidelný management, kosení nebo extenzivní pastvu.
www.nature.cz

Plán péče o tuto lokalitu (dohledatelný na internetu) si můžete přečíst zde: nad-jasenkou-plan-pece

Dokument rozporu ze starých stránek www.jablunka.cz najdete zde: Oznameni-o-zahajeni-rizeni

Snad to lidem co se o tyto cedulky zajímali pomůže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spamu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.