25 Říj

Zvon Míru v Roveretu

28.října 2015 ve 21h zazní zvony na paměť  vzniku samostatného Československa již po třinácté. Svým vyzváněním se přidala obec k akci Zvon míru v Roveretu.

zvonV celé naší zemi, v každé i sebemenší vesničce jsou pomníky obětem první a druhé světové války. Každá rodina byla poznamenána ztrátou někoho blízkého. Po mnoho let jsme byli nuceni vyzvedávat pouze období druhé světové války. Musíme si přiznat, že nejtěžší ztráty na lidských životech zažil náš národ v první válce, kdy jako součást Rakousko-Uherské monarchie se přímo podílel na válečných akcích. Všeobecná mobilizace postihla mnoho generací našich mužů. Tisíce se jich již nikdy do své vlasti nevrátily. Spočívají v hrobech na všech bojištích  Evropy a Asie. Někde mají postaveny pomníky a vztyčeny kříže, jinde není místo jejich odpočinku ani patrné, ztracené v krajině.
V severní Itálii na Gardské frontě převzaly naše legie pozice koncem léta 1918. Přesněji v pohoří Monte Baldo s vrcholem Doss Alto nedaleko města Rovereta. V září zde probíhaly kruté boje s těžkými ztrátami na obou stranách bojové linie. Československé legie bojující na italské straně měly takové počty obětí, že Italové s úctou dodnes vzpomínají na naše padlé. Ve výroční den našeho státu 28. října každý rok rozeznívají v 21h Zvon svobody 200 údery. Jeho hlas se nese v místech bojů celým údolím a odráží se od okolních hor.

Na hradě v Roveretu bylo podepsáno mezi Italií a Rakousko-Uherskem příměří v roce 1918. Místní farář Don Rosaro navrhl, aby byl ze zbytků zbraní, které zůstaly na okolních polích a v horách, ulit zvon. Ten by svým hlasem připomínal památku všech obětí války. První, posléze i druhý zvon praskl. Dnes je na návrší zvon třetí, odborně ulitý v jižní Itálii. S výškou 3,3m je považován za jeden z největších funkčních zvonu světa.
Díky putovní výstavě o čs.legiích v Itálii, která byla v roce 1998 zahájena v Oderzu a posléze převezena do Prahy jsme se u nás dozvěděli o tomto zvonu. Fotografie, informace a jiné materiály k této výstavě shromáždil Dr.Eugenio Bucciol během dvouletého studia v archivech ve Vídni a Itálii. Na přednáškách PhDr. Zlaty Fořtové vznikla myšlenka, připojit se k zahraniční poctě. V roce 2001 byla realizována pod názvem „Říčanská výzva“. Nabádá k této akci další místa v celé naší zemi.
V minulých letech ozdobilo večerní zvonění tyto místa: Říčany, Prahu Libeň a Řepy, Jeseníky, Kobylí na jižní Moravě, Velké Popovice, Ondřejov, Mýto u Rokycan, Nové Město nad Metují, Benešov, Vranov , Nespeky, Městečko, Ledce a další obce o kterých bohužel nevíme.

Jan Kostrhoun
SDH Pyšely

V tomto roce se po dohodě připojí zvoněním i jablůnecký kostelní zvon.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spamu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.