12 Kvě

Vycházka s ornitologem v Jablůnce – fotky

Vítání ptačího zpěvu navazuje na tradici založenou britskými ornitology v r. 1983 v Birminghamu pod názvem „Dawn Chorus Day“. Jedním z motivů vzniku akce bylo upozornit na neutěšené podmínky v příměstské přírodě průmyslových oblastí Anglie. Vítání se postupem času stalo nejmasovější ornitologickou akcí vůbec. Česká společnost ornitologická organizuje Vítání ptačího zpěvu od roku 1992.

V pátek 6. května 2016 se prvně v Jablůnce uskutečnila vycházka s ornitologem a ochráncem přírody Miroslavem Dvorským určená všem milovníkům ptactva a přírody. Účastníci akce – 20 dospělých a 15 dětí – byli svědky odchytu ptáků do sítí a jejich kroužkování. Dozvěděli se spoustu zajímavých informací o práci ornitologů a o ptačí říši. Například to, že ptákem roku byla pro letošní rok zvolena červenka obecná, lidově zvaná čermáček, drobný ptáček s cihlově červenou náprsenkou. Tu se do nastražených sítí chytit nepodařilo, zato jsme měli příležitost si zblízka prohlédnout kosa s kosicí, budníčka a pěnici černohlavou.

Za nádherného počasí jsme si uvědomili víc než kdy jindy, že by příroda bez ptactva byla o mnohé ochuzena. Vítání ptačího zpěvu – vycházku s ornitologem zorganizoval spolek Jablůnka ŽIJE! ve spolupráci s fotografem a znalcem přírody Radkem Potočným.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spamu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.